Khosla Associates: mateřská školal v Bangalore

Khosla Associates: mateřská školal v Bangalore

(15. 11. 2013) Pobočka populárního severoindického řetězce škol indického tzv. Delhi Public School

 
 
 
 

Khosla Associates: mateřská školal v Bangalore

Pobočka populárního severoindického řetězce škol indického tzv. Delhi Public School


http://www.khoslaassociates.com/
Místo: čtvrť Whitefied, město Bangalore, stát Karnataka, Indie
Klient: Annabelle Manwaring
Architekt: Khosla Associates, Sandeep Khosla a Amaresh Anand
Autoři návrhu: Sandeep Khoslam, Amaresh Anand, Bijeta Bachaspati
Statika: S&S Associates
Stavitel: Gomini Constructions Pvt. Ltd.
Projekt Management: Kris Cooper Pvt. Ltd.
Krajinářský architekt: Garden World Pvt. Ltd.
Foto ©: Shamanth Patil J.
Vítěz přehlídky INSIDE 2013 v Singapuru v kategorii „Školy“

Vzhledem k tomu, že model měl být potenciálně replikován na několika školách v jižní Indii, byli jsme požádáni o vytvoření jednoduchého a cenově efektivního stylu, který se snadno přizpůsobí různým podmínkám i částečným proměnám programu. Celkový plán školy, která je v současné době ve výstavbě, se skládá z mateřské školy, nižšího a vyššího stupně základní školy a střední školy, kam nakonec bude chodit 4000 dětí. V současnosti dokončená školka má k dispozici 25 učeben, každá pro 40 dětí, celkem tedy 1000 míst.Hlavním úkolem bylo během šesti měsíců navrhnout a dokončit výstavbu prvních 35 000 SFT (tj. 3252 m2) mateřské školy za cenu 1200 rupií na SFT (tj. 20 USD/SFT – to je zhruba 4000 korun za metr čtvereční). Efektivnost projektování a stavby budovy v takovém tempu, musela být v rovnováze s tím, v co jsme věřili: vytvořit pro tyto malé děti teplé, hravé a příjemné prostředí, dobře provětrané a plné denního světla.  Začali jsme vytvořením efektivního modulárního systému, který bychom mohli použít jako stavební bloky. Základní modul třídy (35x20 stop = 10,7x6,1 m) může být opakován vodorovně nebo svisle. Učebny při obou stranách budovy lemují z vnitřní strany chodby široké 8 stop (2,5 m), které jsou otevřené do středního nezastřešeného dvora. K této jednoduché, opakující se konstrukci z pohledového betonu jsme přidali flexibilní vrstvy: stěny z vlnitého plechu na chodbách, což slouží dvojímu účelu - usnadnilo to rychlost výstavby a jsou odolné vůči opotřebení. Vlnité plechy nám také poskytly příležitost ke hře se vzorem a k použití tropických barev, typických pro lidovou architekturu v regionu.

Další kontextový odkaz představuje lidová terakota jaalis (stínicí a větrací stěny tradičně používané v Indii), které jsou kolem části budovy a které usnadňují přiměřené příčné větrání ve směru SV-JZ. Slunečnímu svitu během dne jsme podřídili hru s celou řadou prvků: horizontální a vertikální pergoly, kombinace dvou různých vzorů jaali v exteriéru, což vytváří zajímavé vzory na fasádě v různých denních dobách.Střední dvůr zaujímá rozlohu po celé délce budovy a je duší školy; mj. usnadňuje výuku mimo třídu. Mírné klima v Bangalore umožňuje povídat si venku na lavicích, které jsou rozmístěny kolem stromů na dvoře, nebo na schodech.V době stále populárnějších klimatizovaných škol jsme se pokusili  o přístup, který by akceptoval energetickou  účinnost a efektivní nákladovost projektu, který během dne spotřebovává minimum elektřiny díky efektivnímu zužitkování vánku a denního světla.

Zdroj: INSIDE festival


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz