Klub Za starou Prahu protestuje proti zamýšlené přestavbě Máje

Klub Za starou Prahu protestuje proti zamýšlené přestavbě Máje

(30. 4. 2020) Podle klubu navrhované úpravy stavby ze 70. let zásadně změní tvar budovy a památku nepřípustně deformují

 
 
 
 

Klub Za starou Prahu protestuje proti zamýšlené přestavbě Máje

(ČTK) - Klub Za starou Prahu protestuje proti zamýšlené přestavbě obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě, který je kulturní památkou. Přestavbu kritizuje v otevřeném dopise (připojen pod článkem - doplněno Stabaweb), který zaslal ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) a pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti). Podle klubu navrhované úpravy stavby ze 70. let zásadně změní tvar budovy a památku nepřípustně deformují. Vyjádření Prahy a ministerstva kultury ČTK zjišťuje.

V dopise, který ČTK poskytl historik architektury a člen klubu Rostislav Švácha, se jeho autoři odvolávají na rozhodnutí magistrátního odboru památkové péče z 6. dubna povolit přestavbu Máje. Klub žádá ministerstvo, aby rozhodnutí magistrátního památkového odboru zrušilo. Radu hlavního města Prahy vyzývá, aby ředitel tohoto odboru památkové péče byl za toto rozhodnutí "odvolán ze své funkce a nahrazen kompetentnějším odborníkem".

"Tento obchodní dům, dílo proslulého libereckého ateliéru Sial z let 1972 až 1975, prohlásilo ministerstvo kultury v říjnu roku 2006 za kulturní památku. Projekt přestavby, schválený magistrátním odborem, zásadně mění tvar této budovy směrem do Spálené ulice, a tak tuto památku nepřípustně deformuje," uvádí Klub Za starou Prahu.

Výška stavby má být na straně do Spálené ulice zarovnána do jedné úrovně se sousedním obchodním centrem Quadrio, budova tak bude připravena o svou jedinečnou kaskádovitou siluetu, míní klub a pokládá takovou změnu památkově chráněné stavby za naprosto nepřijatelnou. Navýšením fasády domu Máj na úroveň výšky centra Quadrio vznikne podle klubu na této straně Spálené ulice uliční fronta monstrózních rozměrů, jaká nemá v historickém jádru Prahy žádnou obdobu a na území pražské památkové rezervace v žádném případě nepatří.

Majitelem obchodního domu se loni stala developerská firma Amádeus Real. Máj podle vlastníka nutně potřebuje hlavně výměnu zastaralých technologií. Společnost Máj Národní, která patří do skupiny Amádeus Real a projekt obchodního domu má na starosti, dnes ČTK sdělila, že s názorem klubu nesouhlasí.

"Celý proces rekonstrukce a dostavby obchodního domu Máj je veden týmem původních autorů návrhu stavby - Martinem Rajnišem a Johnny Eislerem. Žijící autoři stavby mají možnost naplnit své autorské vize bez kompromisů, které byli nuceni učinit v podmínkách minulého režimu,"
uvedl Karel Samec, mediální zástupce Amádeus Real.

Uvedl, že jednotlivé varianty a dílčí řešení rekonstrukce a dostavby byly opakovaně konzultovány na odboru památkové péče, s řadou odborníků na oblast památkové péče a urbanismu, věc posuzoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. "Jednotlivé podněty byly v přípravě studie zohledněny," doplnil. Závazné stanovisko Odboru památkové péče podle něj velmi precizně vymezuje, co je předmětem památkové ochrany budovy obchodního domu Máj, a rovněž stanoví řadu podmínek, které musí být při připravované rekonstrukci a dostavbě naplněny.

Ředitel pražského pracoviště Národního památkového úřadu (NPÚ) Ondřej Šefců před časem ČTK řekl, že pokud chce majitel obchodního domu Máj úspěšně projednat projekt rekonstrukce, je zcela nezbytné, aby návrh respektoval památkové hodnoty, díky nimž byl tento objekt prohlášen za památku. Podstatnou součástí těchto hodnot jsou atypická průčelí, zejména severní fasáda do Národní třídy.

Doplněno:
Ministerstvo prověří rozhodnutí památkářů o přestavbě Máje
(ČTK) - Ministerstvo kultury si vyžádá rozhodnutí magistrátních památkářů o přestavbě památkově chráněného obchodního domu Máj v Praze. Po jeho vyhodnocení rozhodne o dalším postupu v této věci. Na dotaz ČTK to dne 30. dubna 2020 sdělila mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Proti tomu, jak by měla stavba po rekonstrukci vypadat, protestuje Klub Za starou Prahu. Majitel domu uvádí, že postupuje v souladu s památkáři i autory Máje, kterým na rozdíl od doby vzniku domu v 70. let dnes umožní plnou realizaci jejich vizí.

Podle klubu navrhované úpravy stavby zásadně změní tvar budovy a památku nepřípustně deformují. Klub žádá ministerstvo, aby rozhodnutí magistrátního památkového odboru zrušilo.

Ministerstvo kultury je odvolacím orgánem státní památkové péče. Může případně stanovisko magistrátních památkářů zrušit, nebo ho potvrdit. "Budou muset být vyhodnoceny nejenom věcné aspekty této záležitosti, ale také formálně právní skutečnosti, které nám zatím nejsou známy a pro další postup jsou klíčové," vysvětlila dnes mluvčí ministerstva. Připomněla, že stavba měla velký mezinárodní ohlas a je nezbytné uchovat ji v autentickém stavu, "kdy přidání hmoty, nástavby či přístavby mohou mít na její charakter fatální dopad".

Související články:
Pražský Máj byl před 45 lety nezvyklým úkazem českého obchodu 21.4.2020
Vlastník Máje musí zachovat fasádu do Národní, říká památkář  12.4.2019
Obchodní dům Máj  2.3.2018
Ministerstvo posuzuje, zda se Kotva stane památkou jako Máj  11.11.2016

 
 
 
 

30. 4. 2020 15:22:43. Re: Klub Za starou Prahu protestuje proti zamýšlené přestavbě Má... Václav Kubec

  Dříve proti deformaci uznaného /a kvalitního / díla bojovali aspoň autoři.

1. 5. 2020 00:06:27. Re: Klub Za starou Prahu protestuje proti zamýšlené přestavbě Má... snep

  opět Amadeus Real?! ten škodil už v Plzni ne?

1. 5. 2020 00:10:23. Re: Klub Za starou Prahu protestuje proti zamýšlené přestavbě Má... snep

  magistrátní odbor... to je jak za Béma... zavání to korupcí a diletantismem, nic nového, stačí se podívat na Květinový dům na Václaváku, Darex, Florentinum, palác Myslbek aj skvosty posvěcené magistrátem...

4. 5. 2020 09:48:35. Re: Klub Za starou Prahu protestuje proti zamýšlené přestavbě Má... Redakce / ČTK

  Ministerstvo prověří rozhodnutí památkářů o přestavbě Máje
(doplněno v článku)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz