Konference o obnově a využívání škol

Konference o obnově a využívání škol

(8. 10. 2019) 6.–8. listopadu v Městské knihovně v Písku

 
 
 
 

Konference o obnově a využívání škol

Na co se můžete těšit v programu konference PROPAMÁTKY o školách?
Setkání proběhne ve dnech 6.–8. listopadu v Městské knihovně v Písku, která působí v prostorách někdejší školy. Odborný program je takřka kompletní. Informace o něm najdete i na nových webových stránkách konference.

Na akci se můžete až do 18. října registrovat ve výhodné formě ZDE. Program konference proběhne v již osvědčeném modelu tří dnů.

Středeční podvečer bude regionálně laděný a zazní v něm příspěvky o historii i současnosti píseckého školství a informace o místních školních budovách. Obsah zajistí pracovníci Prácheňského muzea v Písku. Blok bude přístupný za dobrovolné vstupné i široké veřejnosti.

Hlavním konferenčním dnem je čtvrtek. Program je tradičně rozdělený na dvě hlavní části: dopolední odborné přednášky a odpolední diskuze o konkrétních příkladech. Jako první zazní příspěvek Jana Šimka z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského. Zaměří se na historickou proměnu školních budov v kontextu vývoje pedagogiky a školské legislativy. O památkovém významu škol pro změnu pohovoří zástupce Národního památkového ústavu. Karel Kibic poprvé odprezentuje svůj výzkum o nejstarších dochovaných školách z období gotiky a renesance. Nebude chybět příspěvek Jiřího Škabrady o budovách venkovských škol nebo Aleny Krusové o urbanistickém významu škol ve městech.

Průřez možnostmi nového využití, ale i zajímavé příklady objektů škol stále sloužících původnímu účelu, přinesou odpolední bloky diskusí. Své místo najdou i stále fungující budovy doplněné či rozšířené o moderní přístavby. Debaty se budou věnovat i obnově historických škol, jejich citlivým rekonstrukcím a obnově jejich památkových i jiných hodnot.

V pátek 8. listopadu konferenci doplní exkurze a prohlídky. Účastníci budou mít možnost vidět a navštívit řadu školních budov nejen v Písku, ale i v bezprostředním okolí. Objekty byly vybrány s ohledem na současné využití, ale i zajímavou historii či architekturu. Konkrétní náplň exkurzí a informace o dalším doprovodném programu přineseme v příštím článku.

Aktuální informace sledujte na stránkách KONFERENCE a na FACEBOOKU.

podle podkladů pořadatele

Související články:
Konference PROPAMÁTKY 2019  3.9.2019
Konference PROPAMÁTKY – obnova a využívání škol  8.7.2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.