Konior Studio: Vědecké a hudebně vzdělávací centrum „Symfonia“

Konior Studio: Vědecké a hudebně vzdělávací centrum „Symfonia“

(13. 6. 2014) Katovická hudební akademie byla vyhlášena nejlepší realizovanou stavbou v Polsku v roce 2007. Cenu udělila Asociace polských architektů (SARP).

 
 
 
 

Konior Studio: Vědecké a hudebně vzdělávací centrum „Symfonia“

Katovická hudební akademie byla vyhlášena nejlepší realizovanou stavbou v Polsku v roce 2007. Cenu udělila Asociace polských architektů (SARP).

Architekti: Konior Studio
Místo: Katovice, Polsko
Hlavní architekti projektu: Tomasz M. Konior, A. Krzysztof Barysz, Andrzej Witkowski, Aleksander Nowacki
Spolupráce: Ewa Nowacka, Joanna KorczynÌ?ska, Marek Koryczan, Maciej Strączek, Wojciech Czapnik, Grzegorz Kasza, Danuta Pękała, Anna Zawiła, Piotr Zowada, Maciej Niewiadomski, Marcin Jurkiewicz
Realizace: 2007
Foto: archiv Konior StudiaPo rozšíření, realzovaném v letech 2005–2007, tvoří Hudební akademie ve svém konečném tvaru nový fragment husté městské struktury. Nová budova sestává ze dvou bloků, kde se nalézá správa školy a knihovna, a z koncertního sálu. Architektura budovy tvořivě rozvíjí jazyk historické budovy Akademie, navazuje na ni vnějšími rozměry v severojižní ose. Jižní hrana nové budovy je v linii s výukovou budovou v komplexu Akademie.Urbanistická koncepce vyústila do vytvoření dvou prostorů:
- otevřeného, který formuje nádvoří u rektorátu;
- uzavřeného proskleného atria s foyer a dvoranou.Dvě vnitřní osy propojují tyto funkce:
-  rektorát – správu – akademický senát;
-  koncerní sál – foyer – neveřejné místnosti.Do dvou částí Akademie vedou dva nové vstupy:
-  komorní ke každodenním činnostem (na západní straně);
-  slavnostní do sálu a foyer (na východní straně).

â?¨
Hlavní hala â?¨
Vnitřní hala s foyer je prostorem, kde se koncentrují hlavní funkce. tato hala je jedním z prvních zastřešených veřejných prostranství v Katovicích. Je to multifunkční prostor s možností flexibilního uspořádání a jeho jednotlivé části mohou fungovat jako lobby, malá posluchárna nebo výstavní prostor. Hala je po celý rok přístupná veřejnosti.


  â?¨
Koncertní sál â?¨
Hlavní myšlenkou sálu bylo, že by měl být přestavitelný pro různé druhy koncertů i operních představení, od velmi hlasitých (např. varhanní hudba) po intimní atmosféru komorních koncertů. Proto jsme sál navrhli jako „dvouvrstvý“, obklopený dozvukovým prostorem, který v případě potřeby může být spojen s hlavním sálem díky přestavitelným posuvným panelům.  Je to první takto pojatý sál v Polsku.â?¨
Další funkce â?¨
V komplexu jsou nyní i funkce, které Akademii dosud chyběly: knihovna, posluchárny, nahrávací studio, kanceláře správy, šatny, konferenční místnost, pokoje pro hosty a podzemní parkoviště.

pohled východ


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz