Kostel v Brně – Lesné je dokončen

Kostel v Brně – Lesné je dokončen

(19. 3. 2020) Vysvěcen má být v květnu 

   
 
 
 
 

Kostel v Brně – Lesné je dokončen

Po více jak dvou letech končí stavební práce futuristického kostela blahoslavené Marie Restituty na brněnském sídlišti Lesná. Investora, místní Římskokatolickou farnost, vyšly na více než sto milionů korun.

„Stavební a technologické dodávky jsou ukončeny a předány. Farnost nyní dokončuje vybavení interiéru a připravuje osazení šestnácti zvonů pro plánovanou zvonkohru,“ říká Jaromír Baláž, ředitel společnosti JB Stavební ze skupiny Swietelsky, která kostel stavěla. Největší ze zvonů váží 236 kilogramů.

Netradiční kostel podle návrhu architekta Jana Marka Štěpána se stavěl od srpna 2017 necelých 30 měsíců. Kruhový objekt s dominantní 31 metrů vysokou věží se zvonkohrou vyrostl kompletně jako monolitická železobetonová konstrukce.

„Délku výstavby významně ovlivnil termín dokončení projekčních prací a projednání mnoha detailů a návrhu konstrukčních prvků, se kterými se musel architekt vyrovnat. A následně přizpůsobit potřebám a představám uživatele,“
vysvětluje Jaromír Baláž s tím, že se bylo třeba vyrovnat  i s omezeným prostorem staveniště a příjezdem nadměrné stavební techniky. „Chtělo to prostě velkou dávku trpělivosti všech účastníků stavby, tedy i místních obyvatel, kterých se přirozeně dotýkala,“ dodává.

Vysvěcení kostela pro 400 věřících se očekává v květnu. Vytápěn je tepelným čerpadlem, přirozené prosvětlení zajišťuje kruhové pásové okno po celém obvodu. V podzemních garážích lze parkovat.

„Pevně věřím, že stavba po vysvěcení naplní všechny původní představy tvůrců návrhu a očekávání investora a stane se centrem zdejšího duchovního života,“ říká Jaromír Baláž.

Patronkou kostela se stala blahoslavená Marie Restituta narozená v Husovicích, dnes sousední brněnské městské části. Žila ve Vídni jako řeholnice a zdravotní sestra. Nacisté ji popravili v říjnu 1943.
tisková zpráva

___

Nový kostel v Brně-Lesné je po stavební stránce dokončený
(ČTK) - Nový kostel na brněnském sídlišti Lesná je po stavební stránce až na detaily hotový. Stavební firma předala dílo investorovi, tedy římskokatolické farnosti, která dlouhodobě plánovala slavnostní otevření na 1. května letošního roku. Nadále s termínem počítá, bude ale záležet na vývoji situace kolem koronaviru. Aktuálně nelze pořádat akce pro větší počet lidí, včetně mší.

"Počítali jsme, že přijde třeba 1000 lidí. Chtěli jsme pozvat všechny dárce," řekl v úterý 18. března ČTK farář z Lesné Pavel Hověz. Náklady na stavební práce přesáhly 100 milionů korun, další peníze bude stát úprava akustiky, zvonkohra či vybavení interiéru. Všechny peníze jsou z darů věřících, kteří nadále mohou přispívat.

Netradiční kostel podle návrhu architekta Marka Jana Štěpána se stavěl od srpna 2017 necelých 30 měsíců. Kruhový objekt s dominantní, 31 metrů vysokou věží se zvonkohrou vyrostl kompletně jako monolitická železobetonová konstrukce. K zajímavým prvkům patří duhová skla pod klenbou.

"Stavební a technologické dodávky jsou ukončeny a předány. Farnost nyní dokončuje vybavení interiéru a připravuje osazení 16 zvonů pro plánovanou zvonkohru," uvedl Jaromír Baláž, ředitel společnosti JB Stavební ze skupiny Swietelsky, která kostel stavěla.

Kostel bude zasvěcený blahoslavené Marii Restitutě. Rodačka z Husovic, dnes brněnské čtvrti, žila ve Vídni jako řeholnice a zdravotní sestra. Nacisté ji popravili v roce 1943.

I pokud se podaří kostel otevřít pro věřící už 1. května, zařízení bude nějakou dobu jen provizorní. Farnost využije vybavení ze sousedního duchovního centra Martina Středy i darované lavice ze Starého Města u Uherského Hradiště. Ostatní se bude dělat "za pochodu", uvedl Hověz.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

19. 3. 2020 12:51:33. Re: Kostel v Brně – Lesné je dokončen. petr

 
 
 
 

19. 3. 2020 12:51:33. Re: Kostel v Brně – Lesné je dokončen. petr

  asi by si to zasloužilo lepší fotky než mobilem ;-)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz