Kunsthalle Praha se otevře za dva roky

Kunsthalle Praha se otevře za dva roky

Pod Bruskou 147/3, 118 00 Praha 1-Malá Strana

(7. 5. 2019) Připravuje už program

   
 
 
 
 

Kunsthalle Praha se otevře za dva roky

(ČTK) - Nově vznikající galerie Kunsthalle Praha, která plánuje své otevření na rok 2021 v objektu bývalé Zengerovy transformační stanice na Klárově, připravuje zatím program do jiných prostor. Na Nové scéně Národního divadla uvede 16. června sérii performancí s názvem Living Kunsthalle, během níž šestice umělců různých národností promění na jeden večer Novou scénu v uměleckou laboratoř. ČTK o tom za pořadatele informovala Helena Novotná.

Prostřednictvím projektu Living Kunsthalle chce Kunsthalle Praha naznačit charakter své budoucí výstavní činnosti, vycházející z živého setkávání se současným uměním. Hosté Living Kunsthalle budou moci celý večer sledovat a prožívat umělecké performance, zvukové sochy, projekce a další experimentální díla. Všechna díla spojuje jedno nosné téma, kterým je zvuk a jeho vizuální ztvárnění.

"Pozvaní umělci zkoumají vedle performance také další umělecké formy a média, sahající od sochy k videu, od instalace ke kresbě, od hudby k vědě. Living Kunsthalle je dočasný formát, který předjímá zaměření Kunsthalle Praha jako místa propojujícího různé disciplíny a poskytujícího prostor pro přemyšlení, sdílení a objevování,"
uvedla kurátorka Kunsthalle Praha Christelle Havranek.

Francouzský umělec marockého původu Hicham Berrada představí v Praze dílo s názvem Présage, umělecko-vědecký experiment postavený na reakcích chemických sloučenin promítaných na obří plátno a evokujících surreálný podmořský svět. Lina Lapelyteová, litevská umělkyně působící ve Vilniusu a v Londýně, uvede v rámci Living Kunsthalle performance s názvem Candy Shop - the Circus, v níž tematizuje genderové stereotypy a mocenské hry ukryté v popkultuře, říká kurátorka. Jedná se o hudební performance pro sedm ženských hlasů, akustické i elektronické nástroje, mužský sbor, sólovou bubenici a pochodovou kapelu, které doprovází velkoformátová videoprojekce.

Českou výtvarnou scénu reprezentují Adéla Součková a Roman Štětina, kteří oba vytvořili nová díla přímo pro tuto příležitost.

Rekonstrukce bývalé Zengerovy trafostanice na Klárově vyvolala před pár měsíců kritiku některých zastánců industriální architektury. Vlastník některé části památkově chráněné budovy odstranil a nahrazuje je novými. Ministerstvo kultury i Národní památkový ústav na dotaz ČTK tehdy sdělily, že výraznější zásahy si vynutil na stavbě použitý méně kvalitní cement a kontaminace stavby nebezpečnými látkami. Prvky, které byly odstraněny z fasády, se na ni po přestavbě vrátí. V domě plánuje Nadace The Pudil Family vystavovat hlavně svoji sbírku umění 20. a 21. století.

Doplněno Stavbaweb:
investor: Property Klárov a.s..
hlavní architekt: Jan Schindler, Ludvík Seko
architekt: Zuzana Drahotová
spolupráce: Martina Bílková

Nová Kunsthalle Praha by se měla otevřít v květnu 2021. Multifunkční objekt nabídne na ploše 5700 metrů čtverečních výstavní sály, různé kulturní akce i vzdělávací programy. Na střeše objektu bude kavárna s vyhlídkou. V objektu jsou plánovány restaurace a obchod. Suterén budovy bude využit pro depozitář.
Autorem projektu je studio Schindler Seko. Architekti Jan Schindler a Zuzana Drahotová odpověděli na aktuální otázky týkající se rekonstrukce a aktuální stavby. Rozhovor najdete ZDE.
Projekt najdete na stránkách autorů ZDE.

Související články:
Kunsthalle Praha  24.1.2019
Z historické tramvajové měnírny na Malé Straně má být hotel 25.5.2015

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

 
 
 
 
50.0919169
14.4075404
Kunsthalle Praha se otevře za dva roky

Kunsthalle Praha se otevře za dva roky
Pod Bruskou 147/3
118 00 Praha 1-Malá Strana

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz