Letní vyhlídková terasa

Letní vyhlídková terasa

Turistické centrum Na rejdě, Spytihněv

(22. 2. 2021) Ivan Bergmann, Pavel Srba

   
 
 
 
 

Letní vyhlídková terasa

Areál se nachází u plavební komory v obci Spytihněv, na počátku Baťova kanálu na pravém břehu řeky Moravy. Nové přístavní molo výletních a sportovních lodí se nachází u břehu před plavební komorou, profil hrázního tělesa pak plynule přechází v přírodní amfiteátr. Výjimečnost prostředí s přístavem, plavební komorou, jezem s vodní elektrárnou, architekturou hrázních domků jako součásti obslužného systému plavebního kanálu Otrokovice-Rohatec, vybudovaného v třicátých letech minulého století Zemskou vládou a firmou Baťa, vytváří neopakovatelnou atmosféru, která přitahuje návštěvníky z blízkých i vzdálenějších regionů. Období od roku 1995 bylo časem oživování a propagace vodní cesty a cykloturistiky na nově vybudované stezce. Na řece se také pořádaly nekonformní kulturní a společenské události.


Z hlediska urbanistického je zachována charakteristická spojitost mezi objekty hrázních domků a vodním prvkem – přístaviště jsme doplnili objektem amfiteátru. Vyhlídková terasa pak tvoří přirozený spojovací prvek mezi domky a přírodním amfiteátrem.

Letní vyhlídková terasa s vlajkovou věží se využívá jako venkovní posezení u restaurace v jednom z domků i pro odpočinek turistů projíždějících na kolech nebo na lodích. Má trojúhelníkový půdorys natočený výraznou špicí se schodištěm proti proudu řeky směrem k amfiteátru, rovnoběžně s břehovou hranou. Její tvarosloví vychází z lodních motivů; návštěvníci rejdy tu najdou kryté posezení na úrovni terénu nebo na horní terase. Tato úroveň bude využívána částečně i jako hlediště pro kulturní a společenské akce v amfiteátru. Terasu stíní clony ve tvaru lodních plachet, poslední výškovou úroveň tvoří vyhlídková plošina s vlajkovými stožáry.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.1359224
17.5015503
Letní vyhlídková terasa

Letní vyhlídková terasa
Turistické centrum Na rejdě
Spytihněv

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz