Letní vyhlídková terasa

Letní vyhlídková terasa

Turistické centrum Na rejdě, Spytihněv

(22. 2. 2021) Ivan Bergmann, Pavel Srba

   
 
 
 
 

Letní vyhlídková terasa

Areál se nachází u plavební komory v obci Spytihněv, na počátku Baťova kanálu na pravém břehu řeky Moravy. Nové přístavní molo výletních a sportovních lodí se nachází u břehu před plavební komorou, profil hrázního tělesa pak plynule přechází v přírodní amfiteátr. Výjimečnost prostředí s přístavem, plavební komorou, jezem s vodní elektrárnou, architekturou hrázních domků jako součásti obslužného systému plavebního kanálu Otrokovice-Rohatec, vybudovaného v třicátých letech minulého století Zemskou vládou a firmou Baťa, vytváří neopakovatelnou atmosféru, která přitahuje návštěvníky z blízkých i vzdálenějších regionů. Období od roku 1995 bylo časem oživování a propagace vodní cesty a cykloturistiky na nově vybudované stezce. Na řece se také pořádaly nekonformní kulturní a společenské události.


Z hlediska urbanistického je zachována charakteristická spojitost mezi objekty hrázních domků a vodním prvkem – přístaviště jsme doplnili objektem amfiteátru. Vyhlídková terasa pak tvoří přirozený spojovací prvek mezi domky a přírodním amfiteátrem.

Letní vyhlídková terasa s vlajkovou věží se využívá jako venkovní posezení u restaurace v jednom z domků i pro odpočinek turistů projíždějících na kolech nebo na lodích. Má trojúhelníkový půdorys natočený výraznou špicí se schodištěm proti proudu řeky směrem k amfiteátru, rovnoběžně s břehovou hranou. Její tvarosloví vychází z lodních motivů; návštěvníci rejdy tu najdou kryté posezení na úrovni terénu nebo na horní terase. Tato úroveň bude využívána částečně i jako hlediště pro kulturní a společenské akce v amfiteátru. Terasu stíní clony ve tvaru lodních plachet, poslední výškovou úroveň tvoří vyhlídková plošina s vlajkovými stožáry.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.1359224
17.5015503
Letní vyhlídková terasa

Letní vyhlídková terasa
Turistické centrum Na rejdě
Spytihněv

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz