Lidé z celého světa navrhli, jak oživit zaniklou ves na Tachovsku

Lidé z celého světa navrhli, jak oživit zaniklou ves na Tachovsku

 
 
 
 

Lidé z celého světa navrhli, jak oživit zaniklou ves na Tachovsku

(ČTK) - Patnáct týmů z celého světa, vesměs architektů, navrhlo, jak by se mohlo oživit vysídlené pohraničí na Tachovsku, konkrétně zaniklá ves Výškovice u Chodové Plané. Nejlepší ideje budou rozpracovány, poté se o nich začne diskutovat s lidmi. Symbolem mrtvé lokality je jediný dům a kaple. Novinářům to řekli členové komise, která v Plzni z návrhů vybrala pět nejlepších.


Mezinárodní krajinářskou výzvu vyhlásilo Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015.

"Návrhy přišly z Rakouska, Německa, Irska, Srbska, Makedonie, Rumunska, Maďarska a Čech," uvedla architektka Klára Salzmann. Jejich autoři v nich představili novou funkci pro dané území. "A pak také konkrétní 'havarijní' řešení pro danou lokalitu. Tedy co udělat, aby šla využívat hned a aby byla přátelská," uvedla.

Například jeden z vítězných návrhů, od autorů z Maďarska, si klade za cíl vytvořit na území zaniklé vsi obyvatelné prostory pro stávající i nové obyvatele z regionu i pro turisty. "Autorky navrhly systém greenways, které propojí stávající hodnoty území a jeho obyvatele. Návrh pracuje s tématy ekologické turistiky, ekologického zemědělství a výměnného obchodu. Tyto principy jsou zdrojem zrodu nové komunity," uvedla porota. Znovuobydlení oblasti specifickou komunitou navrhuje i projekt tříčlenné českého týmu.

Další z návrhů, od pětičlenného týmu z Německa, počítá s místem setkávání, které by tvořily čtyři půlkruhové pavilony. Mají být umístěny mimo původní zástavbu a symbolizují Výškovice jako těžiště mezi významnými sídly v okruhu sedmi kilometrů, jimiž jsou Mariánské Lázně, Chodová Planá, Teplá a Konstantinovy Lázně.

Příběh Výškovic je podobný příběhům mnoha dalších obcí v pohraničí, mají stejný osud. Živé a zabydlené byly před druhou světovou válkou, nyní jsou bez známek života. Ve Výškovicích stojí jediné zemědělské stavení a kaple v dezolátním stavu. Ještě po druhé světové válce tam bydlelo ve 33 domech 170 lidí. V roce 1965 ale klesl počet lidí na 12, v roce 1970 byly strženy domy až na jeden. V roce 1974 přestala obec oficiálně existovat. "Je to přitom vesnice, jež má všechny náležitosti zdravého životního prostředí, mohly by tam být domovy pro postižené, pro děti, seniory a podobně," uvedla Salzmann. Oblast v pozemkovém katastru stále figuruje jako území zastavěné, je chráněno proti vodě, vichřici.

Podle Milana Svobody z organizačního týmu budou autoři nejlepších pěti návrhů pozváni do Chodové Plané, návrhy dopracují, aby pak mohli o využití diskutovat s obyvateli Chodové Plané i na německé straně. Výsledky bude prezentovat putovní výstava, vybrán a zrealizován bude také nejlepší návrh instalace v krajině. Uskuteční se i konference. "Bude to evoluční, ne revoluční proces," řekl člen komise Nigel Thorne.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.