Lidé z celého světa navrhli, jak oživit zaniklou ves na Tachovsku

Lidé z celého světa navrhli, jak oživit zaniklou ves na Tachovsku

(19. 5. 2014) (ČTK) - Patnáct týmů z celého světa, vesměs architektů, navrhlo, jak by se mohlo oživit vysídlené pohraničí na Tachovsku, konkrétně zaniklá ves Výškovice u Chodové Plané. Nejlepší ideje budou rozpracovány, poté se o nich začne diskutovat s lidmi. Symbolem mrtvé lokality je jediný dům a kaple. Novinářům to řekli členové komise, která v Plzni z návrhů vybrala pět nejlepších.

 
 
 
 

Lidé z celého světa navrhli, jak oživit zaniklou ves na Tachovsku

(ČTK) - Patnáct týmů z celého světa, vesměs architektů, navrhlo, jak by se mohlo oživit vysídlené pohraničí na Tachovsku, konkrétně zaniklá ves Výškovice u Chodové Plané. Nejlepší ideje budou rozpracovány, poté se o nich začne diskutovat s lidmi. Symbolem mrtvé lokality je jediný dům a kaple. Novinářům to řekli členové komise, která v Plzni z návrhů vybrala pět nejlepších.


Mezinárodní krajinářskou výzvu vyhlásilo Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015.

"Návrhy přišly z Rakouska, Německa, Irska, Srbska, Makedonie, Rumunska, Maďarska a Čech," uvedla architektka Klára Salzmann. Jejich autoři v nich představili novou funkci pro dané území. "A pak také konkrétní 'havarijní' řešení pro danou lokalitu. Tedy co udělat, aby šla využívat hned a aby byla přátelská," uvedla.

Například jeden z vítězných návrhů, od autorů z Maďarska, si klade za cíl vytvořit na území zaniklé vsi obyvatelné prostory pro stávající i nové obyvatele z regionu i pro turisty. "Autorky navrhly systém greenways, které propojí stávající hodnoty území a jeho obyvatele. Návrh pracuje s tématy ekologické turistiky, ekologického zemědělství a výměnného obchodu. Tyto principy jsou zdrojem zrodu nové komunity," uvedla porota. Znovuobydlení oblasti specifickou komunitou navrhuje i projekt tříčlenné českého týmu.

Další z návrhů, od pětičlenného týmu z Německa, počítá s místem setkávání, které by tvořily čtyři půlkruhové pavilony. Mají být umístěny mimo původní zástavbu a symbolizují Výškovice jako těžiště mezi významnými sídly v okruhu sedmi kilometrů, jimiž jsou Mariánské Lázně, Chodová Planá, Teplá a Konstantinovy Lázně.

Příběh Výškovic je podobný příběhům mnoha dalších obcí v pohraničí, mají stejný osud. Živé a zabydlené byly před druhou světovou válkou, nyní jsou bez známek života. Ve Výškovicích stojí jediné zemědělské stavení a kaple v dezolátním stavu. Ještě po druhé světové válce tam bydlelo ve 33 domech 170 lidí. V roce 1965 ale klesl počet lidí na 12, v roce 1970 byly strženy domy až na jeden. V roce 1974 přestala obec oficiálně existovat. "Je to přitom vesnice, jež má všechny náležitosti zdravého životního prostředí, mohly by tam být domovy pro postižené, pro děti, seniory a podobně," uvedla Salzmann. Oblast v pozemkovém katastru stále figuruje jako území zastavěné, je chráněno proti vodě, vichřici.

Podle Milana Svobody z organizačního týmu budou autoři nejlepších pěti návrhů pozváni do Chodové Plané, návrhy dopracují, aby pak mohli o využití diskutovat s obyvateli Chodové Plané i na německé straně. Výsledky bude prezentovat putovní výstava, vybrán a zrealizován bude také nejlepší návrh instalace v krajině. Uskuteční se i konference. "Bude to evoluční, ne revoluční proces," řekl člen komise Nigel Thorne.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz