Mercandinovy sady

Mercandinovy sady

Mercandinovy sady, Klatovy

(6. 9. 2018) CHVOJKA/architekt

   
 
 
 
 

Mercandinovy sady

Klatovský hejtman František Xaver Mercandin inicioval založení parku v letech 1841-1845, sady jsou typickou stavbou krajinářské architektury.
Náš návrh byl založen na návratu ke komponované krajině, který ctí paměť místa a zároveň umožňuje reflektovat potřeby společnosti, současný životní styl, respektive ducha doby.
Cestní síť jsme navrhli tak, aby vyhovovala pobytu lidí v parku a zároveň aby obsloužila hlavní tranzitní směry. Nová oválná promenáda před kavárnou Kolonáda vychází z historického zahradního parteru. Promenáda se lehce vznáší nad centrálním paloukem díky zvednuté oválné římse. Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem. Uprostřed vodní hladiny je obnoven kruhový ostrov včetně nové konvexní modelace. Na ostrov byl osazen pomník v podobě kruhové kamenné lavice od Václava Fialy, který je dedikován krajinářskému architektu Václavu Weinfurterovi. Na jaře na ostrově v trávníku kvete množství narcisů.

Soubor staveb obsahuje nový vodní program: před Kolonádou vznikla fontána s textem prezidenta Václava Havla, uprostřed hladiny rybníka vodní výstřik a dočerpávání vody do rybníka. Dále byl nově konfigurován sochařský program. Původní čtyři alegorické sochy ročních dob a pátá socha pomník F. X. Mercandinovi byly situovány jako protiváha Kolonády na analogicky obloukovém půdoryse.
Stavba rovněž zahrnuje kompletní obnovu technické infrastruktury – vodovod, kanalizace, novou přípojku plynu pro Kolonádu, elektro a veřejné osvětlení.

Autorská zpráva
Foto: Ondřej Vala

Obnova historického parku, druhá etapa
Autor: Jakub Chvojka; spolupráce na altánu Radek Dragoun
Konstrukce: František Popelka
Rozpočet: 25 mil. Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz