Mierové námestie v Trenčíně

Mierové námestie v Trenčíně

Mierové námestie, Trenčín

(21. 4. 2020) Ateliér RAW

   
 
 
 
 

Mierové námestie v Trenčíně

Memento tamen neminem aliam amittere vitam quam ipsam eam quam vivat neque aliam vivere quam eam quam amittat.
Pamätaj, že každý stráca len ten život, ktorý prežíva a prežíva len ten, ktorý stráca.
(Marcus Aurelius, Meditationes, liber II.)

Náměstí je srdcem Trenčína, odrážejí se v něm všechny dějinné stopy v paměti místa a je prostorem, s nímž se obyvatelé nejvíce ztotožňují. Nese s sebou radostné vzpomínky i smutky, dramata a loučení. Disponuje množstvím fascinujících momentů, jeho genius loci je silný a nezaměnitelný. Je to především podlouhlý „italský“ tvar prostoru, nad nímž se vznáší bouřlivé memento gotického hradu. Je to krásná radniční věž s branou uzavírající jižní stranu náměstí a nostalgický rakousko-uherský hotel na severní straně, ukrývající desku s připomínkou návštěvy římské legie. Je to mohutná piaristická kolej s barokním průčelím chrámu, postaveného dle vzoru římského Il Gesú ovládajícího jihozápadní zákoutí. Jsou to linie stromů Celtis occidentalis, vytvářejících neopakovatelnou jižní atmosféru.
Záměrem našeho projektu bylo tyto přednosti vyzdvihnout, posílit, očistit a zasadit do současného kontextu. Šlo především o nově přeskládaný povrch z původních kostek, lemovaný chodníky ze štípané mozaiky podél obchodních parterů. Vytvořili jsme nové, reprezentativní „srdce“ náměstí v podobě centrální eliptické plochy z řezaných kostek ve světlém odstínu a travnatých koberců. Toto místo nese další vrstvu vzpomínek – kromě barokního morového sloupu i připomínku doby dávné, avšak mající celoevropský význam – římskou minulost města Laugaricio. Zlatá kašna Marca Aurelia nese výše uvedený citát. Dalším z atraktivních prvků, posilujících význam náměstí, je bronzový model města ve formě sochařského díla po pravé straně vstupu do chrámu.
Cílem společné práce projektantů, zastupitelů a občanů byla fundovaná, kvalitní rekonstrukce náměstí a vše co vytváří pobytovou pohodu a podpoří nezaměnitelný genius loci – kvalitní parter domů a s ním související nabídku obchodů, kavárenských zahrádek, osazení nových pohodlných laviček, kultivovaná zeleň, nová atraktivní kašna a model města, pěkné dlažby, kvalitní mobiliář a veřejné osvětlení. Dále také bohatý společenský život, bezpečnost, přehlednost a udržovatelnost. Vše, co z náměstí vytváří vyhledávané místo pro občany města a podpoří jejich pozitivní identifikaci s místem, ve kterém žijí.
Autorská zpráva
Foto: Bořivoj ČapákInvestor: Město Trenčín
Autoři: Atelier RAW – doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, doc. Ing. arch. Ivan Wahla, Ing. arch. Petr Mutina; spolupráce Ing. arch. Lenka Brychtová, Ing. arch. Lukáš Vágner
Stavební část: Pio Keramoprojekt a.s. Trenčín
Návrh kašny: akad. soch. Jiří Plieštik
Model města: akad. soch. Igor Mosný
Návrh zastřešení pódia: Ing. arch. Martin Beďatš
Koncepce zeleně: Ing. Přemysl Krejčiřík
Generální dodavatel: Cesty Nitra a.s.
Mobiliář: mm cité
Náklady: 5 mil. euro (125 mil. Kč)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz