Modrák

Modrák

Vrbovec

(20. 9. 2017) Atelier ORA

   
 
 
 
 

Modrák

Každá česká vesnice má svůj kostelík, majestátní stodolu, panský statek nebo alespoň kapličku. Jsou to monumenty všedního života. Obrovské množství těchto objektů se dnes nachází v trýznivém stavu. Desetiletí ignorace je takřka zlikvidovaly, nicméně některé díky tomu zůstaly netknuté dodneška. Nejtragičtější je, že dnes tuto zkázu završujeme. Naše společnost se bojí stáří, a proto má potřebu vše maskovat levným mejkapem. Symbolem současného progresu je epidemie plastových oken podivuhodných formátů, plovoucí podlahy, polystyren nebo sádrokarton. Vše se odehrává ve jménu standardizovaných řešení. Je nesmysl tyto objekty instituciálně chránit, je nutné, abychom si všichni uvědomili kvality, důležitost a hlavně jejich krásu.

V krajině jižní Moravy jsou těmito všednodenními monumenty vinné sklepy a jejich vzájemná uskupení, stejně tak i ve Vrbovci.
Investor (otec Báry) si sklep pořídil z radosti. Výrobní sklep už v ulici má, tenhle slouží pro koštování. Jeho hlavní motivací bylo prosté okouzlení. Byla by přece věčná škoda, nechat jej spadnout! Sklep se kládá ze tří částí - vstupní bouda, lisovna, z té se dále klesá do kopaného archivu.

Než jsme začali, dlouho jsme se procházeli mezi sklepy a dávali jim jména podle toho, co nám připomínaly. Takže se v okolí nachází stařec, pirát nebo slepec. Některé jsme i přeměřovali, abychom pochopili základní principy a objevili kouzlo proporcí fasády. Aby otvory měly správný rozměr, aby oblouk působil tektonicky, zkrátka abychom nedráždili velkými anomáliemi. Nejvíce nás trápilo, že už v průběhu naší práce tihle kámoši začali mizet. Slepec dostal kulicha z porothermu a dvě plastová kukadla!

Vstupní bouda, mladšího data než zbytek, měla sice romantiku českého kutilského ducha, ale jinak nezasloužila pozornost. To hlavní se skrývalo o pár schodů níže – tradiční lisovna zaklenutá českou plackou, která byla porostlá černou plísní, z klenby visela různá železa, takže se sklepu začalo přezdívat Mučírna. Na první pohled strašidelná scéna, ale investor si správně uvědomil potenciál prostoru. Cítili jsme o to větší odpovědnost, protože sklepů s klenutou lisovnou už v uličce příliš nezbývá.              
Investor měl naštěstí naprosto jasnou představu, jak chce, aby sklep zvenku vypadal. Vytvořil skicu, která určila ducha domu. Na nás bylo ji trochu učesat, vevnitř jsme pak dostali naprostou volnost. Fasáda je líčená vápnem, tak jako dříve každý domek. Dveře a okna jsou natřená chrpově modrou, jejíž pozůstatky jsme našli na původním objektu a hlavně dává v upomínku původního majitele, který takhle zabarven vylézal ze sklepa. Sklep jsme proto nakonec přejmenovali z Mučírny na Modráka. Před sklep jsme osadili starý trám jako lavičku.  Vysedávání je důležitá sociální činnost, přestože ve vnímání mnohých to slovo má spíše negativní významy. Kultura alkoholu je kultura vysedávání a vysedávat se nemá jen vevnitř, ale i venku a společně.
Vstupní část obsahuje provozní zázemí, štít je vyzděný z ytongu, prostor je zaklenutý pomocí prefabrikovaných betonových PZD desek. Vstupní trojvrstvá dubová vrata jsou nedobytná, ale když se otevřou, zapadnou do nik a vítají. Po nových ocelových schodech ze slzičkového plechu sestupujeme dále. V původní lisovně jsme odstranili plesnivé omítky, očistili zdivo a nechali je dýchat. S tím se objevila první komplikace ve formě pokleslé klenby, kterou bylo třeba částečně rozebrat a znovu vystavět. Abychom zviditelnili krásu prostoru, potřebovali jsme tam dostat denní světlo. Navrhli jsme přes dva metry dlouhý světlík, který se zrealizoval jen díky faktu, že se stavitelé oddávali více popíjení než zdravému uvažování. Prostorový dojem byl završen. Vše ostatní už jsou detaily.

Když nám investor svěřil takovou důvěru, maximálně jsme toho využili a zabývali se každým detailem. Věděli jsme, že taková příležitost se nebude opakovat, a také jsme chtěli dokázat, že se dá vyhnout standardizovaným řešením. Navíc jsme do té doby neměli zkušenost se stavebním procesem a přišlo nám přirozené a nejjednodušší si vše nakreslit. Proto nám dubová okna a dveře vyráběl strýček na míru. Proto krb svojí velikostí dominuje prostoru, ale nepálí, protože je dvojvrstvý, proto je lustr metaforou kola od vozu, které tam visívalo, a proto je archiv jako vinohrad – láhve jsou položené na roxorech vetknutých do viničních sloupků. Ty už ve sklepě ležely, ale byly příliš těžké, než abychom je vlastními silami vynesli na povrch, i proto jsme je zrecyklovali.

Detail se vztahuje k celku a celek k detailu a to vytváří jednotu.
Rekonstrukce je proces, který se nedá do důsledku naplánovat. Je nutné se v průběhu přizpůsobovat novým skutečnostem. Nikdy nemůžeme vědět, co se skrývá pod povrchem, kdy je dobré se zastavit a o co si prostor řekne.

Autorská zpráva
Foto: Jan Šolar, Jan Žaloudek a archiv autorů


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2011

Komentáře ke článku

 
 
 
 

22. 9. 2017 18:26:02. Re: Modrák. Lea Nardová
4. 10. 2017 10:05:53. Re: Re: Modrák. Redakce

3. 10. 2017 18:41:55. ten text je manifest!. Jan Kadlas

 
 
 
 

22. 9. 2017 18:26:02. Re: Modrák. Lea Nardová

  Nádhera!!! Je to na Českou cenu za architekturu. A za pokoru. Velké myšlenky stačí vyslovovat šeptem, není třeba je hlásat tlampačem. Jak je vidět, platí to i pro architektonickou tvorbu...
Přihlásili jste to?

4. 10. 2017 10:05:53. Re: Re: Modrák. Redakce

  Projekt je to krásný, ale přihlásit nejde. Nesplňuje podmínku "realizace za posledních 5 let". Redakce Stavbaweb

3. 10. 2017 18:41:55. ten text je manifest!. Jan Kadlas

  člověk sice trochu závidí takovou příležitost, ale je super, že byla takhle dobře zhodnocena a nepos*ána.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz