Městská smuteční síň v Dobrušce

Městská smuteční síň v Dobrušce

Dobruška

(1. 11. 2018) Atelier architektury Šuda - Horský

   
 
 
 
 

Městská smuteční síň v Dobrušce

Novostavba navazuje na linii opukových zdí hřbitova s kaplí sv. Ducha na návrší v okrajové části Dobrušky. Ke hřbitovu vede stará lipová alej, která prochází mezi smuteční síní a plochou k parkování. Objem síně byl vystavěn postupným horizontálním vrstvením. Na pískovcové zdivo výšky okolních zdí hřbitova nasedá prosklený pás ukončený římsou s dřevěným obložením lemování ploché střechy.
S půdorysným ustoupením se nad touto úrovní zvedá objekt vlastního sálu, obložený modřínovým šindelem. Na východní straně je prolomený svislým proskleným pásem, zařezávajícím se i do části půdorysu ploché střechy a kopírující tak katafalk. Tato prosklená plocha vytváří nad katafalkem jediný kužel světla, ostatní prostor síně je ponechán v šeru.
Celý objekt smuteční síně svírá pískovcová stěna, přerušená jen kovovými vraty. Na uzavřený dvůr, který zajišťuje intimnější prostor pro účastníky obřadu, navazuje hlavní sál.
Interiér síně předpokládá 50 sedících osob, ponechává dostatečný prostor pro stojící. Sál je obehnán věncem pomocných místností s hygienickým zázemím pro veřejnost, které je celoročně přístupné i pro návštěvníky hřbitova. Provoz pro hosty, návštěvníky hřbitova i obsluhu se odehrává v jedné úrovni a je bezbariérový. Přejímací a přípravná místnost navazuje na vestavěný chladicí box pro dočasné uložení až sedmi rakví na vozíku a katafalk.
Stavba kombinuje zděné a monolitické betonové konstrukce, obvodový plášť je sendvičovou konstrukcí zdiva s izolací, odvětrávanou vrstvou a pohledovou stěnou z pískovcového zdiva nebo šindele. Zastřešení je lehké dřevěné. Použití pískovce a štípaného modřínového šindele odkazuje k historii a materiálům vlastním tomuto místu, které budou dále také přirozeně stárnout.

Autorská zpráva
Stavba postoupila mezi nominace České ceny za architekturu 2018

Autoři: Ing. arch. Miroslav Horský, Jan Hamet; spolupráce Ing. Michal Freivald

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz