MVE Přepeře II

MVE Přepeře II

Přepeře

(16. 12. 2020) Boris Šonský

   
 
 
 
 

MVE Přepeře II

Stavba malé vodní elektrárny Přepeře II si klade za cíl vznášet otázky a přimět přemýšlet nad propojením architektury, stavitelství, řemesel a umění při realizaci staveb. Nad vztahem člověka k životnímu prostředí či nad využíváním vodní energie. Zároveň by chtěla na vyvolané otázky přinášet odpovědi a být poselstvím pro budoucí generace.     


Realizace vodní elektrárny Přepeře II řeší dosud nevyužitý potenciál jezu na řece Jizeře. Urbanistické a architektonické principy řešení stavby byly ovlivněny prostorem, umístěním v industriálním areálu a blízkostí jezu s rekreační loukou. Novostavba využívá upraveného a zjednodušeného industriálního prostoru bývalé textilky, jejíž částečnou demolicí došlo k prostorovému uvolnění a vylepšení optického kontaktu se sousedním kostelem. Přiblížení rekreačnímu účelu má zprostředkovat vize „hausbótu“. Tato myšlenka je založena na spojení technologie v podzemní části (motor) s nadzemní částí pro již zmiňovaný rekreační účel. Celé řešení je podpořeno materiálově a detailem. Objekt je obložený cedrovými prkny, na jeho hmotu navazují nad česlemi dřevěné sloupy a podélně řešené dřevěné krokve. Sloupy jsou kotveny na atypických kovových patkách. V detailu, který zvýrazňuje vyslovenou myšlenku, bylo řešeno zábradlí, betonové schodiště, kruhové okenní otvory a vstupní dveře do elektrárny.   

Malá vodní elektrárna zaujme již z dálky, přesto nechává vyniknout dominantní scenérii kostela, která se po mnoha letech vrátila zpět pohledu pozorovatelů. Je to ale zároveň i stavba, která uklidní letní atmosférou, klidem a romantikou chvil strávených na hausbótu pohupujícího se na hladině. Přijdete-li blíže, tak vás poctivé stavební provedení bude dále hýčkat a pocit pohody umocňovat. Budete-li se chtít stavby dotknout, uvědomíte si, kolik je zde promyšlených řemeslných detailů. Vstoupíte-li dovnitř, ocitnete se ve Světě vody ztvárněném Heshamem Malikem – starodávné krajině, egyptském chrámu, v jehož středu, jako srdce v těle tepe vodní turbína. Nad vodou plnou ryb poletují ptáci, pradávná vodní kola nabírají vodu a staroegyptští králové a bohové vyprávějí své příběhy. 

Celý prostor je naplněn zlatavým světlem, hloubkou a mihotáním modré, sytostí červené a vážnosti černé. Během okamžiku se stanete součástí prostoru, v němž nebudete vnímat čas. Podvědomě se opět budete chtít stavby dotknout, zachytit alespoň na chvíli neskutečný svět kolem vás. A pokud tak skutečně učiníte a položíte ruku na postavy na stěnách, budete jistě alespoň na chvíli věřit, že jsou skutečné.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz