Natura Park Pardubice

Natura Park Pardubice

Pardubice

(27. 4. 2018) Med Pavlík architekti

   
 
 
 
 

Natura Park Pardubice

Budova Natura parku je informačním a vzdělávacím centrem pro soustavu Natura 2000. V diskusi s představiteli města Pardubice byla vybrána lokalita navazující na areál Ekocentra PALETA v centru města s vynikající dopravní dostupností a zároveň s atraktivním přírodním prostředím na břehu Chrudimky. Projekt také zapadá do širšího urbanistického záměru oživit nábřeží řeky ve městě.
Inspirací pro architektonický koncept budovy byly koruny okolních vzrostlých stromů s pavučinami lesknoucími se ve slunci. Vznikl tak impuls navrhnout dům jako pavučinu v korunách stromů. Nejnižší podlaží je pro optické zmenšení hmoty domu ukryto v terénu nabíhajícího na protipovodňovou hráz. Umístění mezi zelení umožnilo vyhnout se kácení stromů a zapojit stavbu do okolí.
Cílem návrhu bylo poskytnout návštěvníkům nejen zážitek z korun stromů, ale také nabídnout atraktivní prostorové souvislosti pro expozici a vzdělávací programy. Vzhledem k zaměření budovy jsme od počátku kladli důraz na ohleduplnost vůči životnímu prostředí. V rámci podzemní části stavby byl zvolen monolitický beton, nadzemní části jsou kompletně ze stěnového celodřevěného masivního systému. Fasády byly řešeny jako dvouplášťové s provětrávanou mezerou s masivní vrstvou tepelné izolace z celulózy. Jsou užívány ozeleněné střechy. Také při výběru materiálů k zařízení interiérů jsme volili materiály vyráběné šetrně k životnímu prostředí.

Autorská zpráva
O projektu už jsme psali zde
Autoři: Med Pavlík architekti s.r.o., Nuance - architektonická dílna; Ing. arch. Tomáš Med, Ing. Jaroslav Krupa, Ing. arch. Filip Klozar

Projekt postoupil do druhého kola v soutěži Stavba roku 2016; získal Cenu Státního fondu životního prostředí a Centra pasivního domu v soutěži Stavba roku 2016

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

 
 
 
 
50.0289535
15.7666708
Natura Park Pardubice

Natura Park Pardubice
Pardubice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz