Nová podoba Tržního náměstí v Liberci

Nová podoba Tržního náměstí v Liberci

(10. 1. 2020) Nová podoba Tržního náměstí vzešla z urbanisticko-architektonické soutěže, v níž radnice vybrala návrh pražské kanceláře ov architekti.

   
 
 
 
 

Nová podoba Tržního náměstí v Liberci

Liberec podle návrhu více propojí bazén s přilehlým náměstím
(ČTK) - Liberec už ví, jak by se mělo do několika let změnit Tržní náměstí. Nová podoba vzešla z urbanisticko-architektonické soutěže, v níž radnice vybrala návrh pražské kanceláře ov architekti. Pokud se bude realizovat, na náměstí už nebude mít primární roli parkování, ale stane se místem pro trávení volného času. V návrhu se počítá i s tím, že auta přestanou jezdit kolem plaveckého stadionu. Bazén by se měl díky tomu více propojit s centrální částí náměstí. Novinářům to dnes řekl vedoucí kanceláře architektury města Jiří Janďourek.

"Myslím si, že i pro lidi, kteří tráví v bazénu svůj čas a potom vyjdou ven, tak nabídnout jim kvalitní veřejný prostor a kvalitní vystavené prostředí je to zásadní,"
uvedl Janďourek. Denně to je podle něj přes 1200 lidí, kteří plavecký stadion navštíví. Když dnes vyjdou z bazénu, od centrální části náměstí je odděluje frekventovaná silnice.

Silnice by podle návrhu v budoucnu měla sloužit jen pro městskou hromadnou dopravu. Cílem podle Janďourka je, aby motoristé co nejvíce využívali silnici Novou Pastýřskou, jejíž výstavba je také v plánu a která by měla vyústit do dolní části Tržního náměstí. Město si od nové silnice slibuje, že odvede část dopravy z horního centra a pomůže tak zabránit dopravním kolapsům po dostavění parkovacího domu a centra urgentní péče v areálu nemocnice u Šaldova náměstí. "Musíme trochu odlehčit Šaldovu náměstí, Jablonecké ulici, Palachově ulici. To znamená: budeme se snažit v maximální možné míře preferovat Novou Pastýřskou tak, aby začal skutečně fungovat vnitřní městský okruh," dodal architekt.

Výstavbu nové komunikace by chtělo město zahájit v roce 2021 a práce na náměstí o rok později. Úpravy chce dokončit souběžně. "Protože doprava, která bude přivedena Novou Pastýřskou, tak nemůže skončit na stávajícím Tržním náměstí, ale musí už v tu chvíli být souběžně vyřešeno i prostranství náměstí," uvedl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Na náměstí ve tvaru trojúhelníku jsou kromě bazénu i obytné domy, rockový klub, restaurace a vede z něj cesta k výstavišti, kasárnám, několika školám či obchodnímu domu. Na náměstí by měla výrazně přibýt zeleň i mobiliář. Počítá se i s tím, že auta tam budou moct zaparkovat jen obyvatelé přilehlých domů, takzvaní rezidenti. Pro návštěvníky bazénu je podle Janďourka v okolí náměstí míst k parkování dostatek.

Doplněno Stavbaweb:
O tom, jak bude vypadat liberecké Tržní náměstí, soutěžily tři ateliéry. Soutěž o podobu Tržního náměstí vypsal Kanceláře architektury města (KAM). Do zadání soutěže byly zahrnuty podněty občanů z participativního setkání KAM. Kancelář architektury města oslovila tři ateliéry: OV-A architekti, KNESL + KYNČL a CHVOJKA/architekt. Na začátku prosince 2019 proběhlo představení tří návrhů na proměnu této lokality. Vítězným se stal návrh pražské kanceláře ov-architekti. Návrh bude dále rozpracován.
Více info o návrhu najdete ZDE.

Související články:
Liberec vypíše architektonickou soutěž na podobu Tržního náměstí  10.4.2019

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz