Liberec podle návrhu více propojí bazén s přilehlým náměstím
(ČTK) – Liberec už ví, jak by se mělo do několika let změnit Tržní náměstí. Nová podoba vzešla z urbanisticko-architektonické soutěže, v níž radnice vybrala návrh pražské kanceláře ov architekti. Pokud se bude realizovat, na náměstí už nebude mít primární roli parkování, ale stane se místem pro trávení volného času. V návrhu se počítá i s tím, že auta přestanou jezdit kolem plaveckého stadionu. Bazén by se měl díky tomu více propojit s centrální částí náměstí. Novinářům to dnes řekl vedoucí kanceláře architektury města Jiří Janďourek.
„Myslím si, že i pro lidi, kteří tráví v bazénu svůj čas a potom vyjdou ven, tak nabídnout jim kvalitní veřejný prostor a kvalitní vystavené prostředí je to zásadní,“ uvedl Janďourek. Denně to je podle něj přes 1200 lidí, kteří plavecký stadion navštíví. Když dnes vyjdou z bazénu, od centrální části náměstí je odděluje frekventovaná silnice.
Silnice by podle návrhu v budoucnu měla sloužit jen pro městskou hromadnou dopravu. Cílem podle Janďourka je, aby motoristé co nejvíce využívali silnici Novou Pastýřskou, jejíž výstavba je také v plánu a která by měla vyústit do dolní části Tržního náměstí. Město si od nové silnice slibuje, že odvede část dopravy z horního centra a pomůže tak zabránit dopravním kolapsům po dostavění parkovacího domu a centra urgentní péče v areálu nemocnice u Šaldova náměstí. „Musíme trochu odlehčit Šaldovu náměstí, Jablonecké ulici, Palachově ulici. To znamená: budeme se snažit v maximální možné míře preferovat Novou Pastýřskou tak, aby začal skutečně fungovat vnitřní městský okruh,“ dodal architekt.
Výstavbu nové komunikace by chtělo město zahájit v roce 2021 a práce na náměstí o rok později. Úpravy chce dokončit souběžně. „Protože doprava, která bude přivedena Novou Pastýřskou, tak nemůže skončit na stávajícím Tržním náměstí, ale musí už v tu chvíli být souběžně vyřešeno i prostranství náměstí,“ uvedl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Na náměstí ve tvaru trojúhelníku jsou kromě bazénu i obytné domy, rockový klub, restaurace a vede z něj cesta k výstavišti, kasárnám, několika školám či obchodnímu domu. Na náměstí by měla výrazně přibýt zeleň i mobiliář. Počítá se i s tím, že auta tam budou moct zaparkovat jen obyvatelé přilehlých domů, takzvaní rezidenti. Pro návštěvníky bazénu je podle Janďourka v okolí náměstí míst k parkování dostatek.
Doplněno Stavbaweb:
O tom, jak bude vypadat liberecké Tržní náměstí, soutěžily tři ateliéry. Soutěž o podobu Tržního náměstí vypsal Kanceláře architektury města (KAM). Do zadání soutěže byly zahrnuty podněty občanů z participativního setkání KAM. Kancelář architektury města oslovila tři ateliéry: OV-A architekti, KNESL + KYNČL a CHVOJKA/architekt. Na začátku prosince 2019 proběhlo představení tří návrhů na proměnu této
lokality. Vítězným se stal návrh pražské kanceláře ov-architekti. Návrh
bude dále rozpracován.
Více info o návrhu najdete ZDE.
Související články:
Liberec vypíše architektonickou soutěž na podobu Tržního náměstí 10.4.2019
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.