Nová podoba Tržního náměstí v Liberci

Liberec podle návrhu více propojí bazén s přilehlým náměstím
(ČTK) – Liberec už ví, jak by se mělo do několika let změnit Tržní náměstí. Nová podoba vzešla z urbanisticko-architektonické soutěže, v níž radnice vybrala návrh pražské kanceláře ov architekti. Pokud se bude realizovat, na náměstí už nebude mít primární roli parkování, ale stane se místem pro trávení volného času. V návrhu se počítá i s tím, že auta přestanou jezdit kolem plaveckého stadionu. Bazén by se měl díky tomu více propojit s centrální částí náměstí. Novinářům to dnes řekl vedoucí kanceláře architektury města Jiří Janďourek.

„Myslím si, že i pro lidi, kteří tráví v bazénu svůj čas a potom vyjdou ven, tak nabídnout jim kvalitní veřejný prostor a kvalitní vystavené prostředí je to zásadní,“
uvedl Janďourek. Denně to je podle něj přes 1200 lidí, kteří plavecký stadion navštíví. Když dnes vyjdou z bazénu, od centrální části náměstí je odděluje frekventovaná silnice.

Silnice by podle návrhu v budoucnu měla sloužit jen pro městskou hromadnou dopravu. Cílem podle Janďourka je, aby motoristé co nejvíce využívali silnici Novou Pastýřskou, jejíž výstavba je také v plánu a která by měla vyústit do dolní části Tržního náměstí. Město si od nové silnice slibuje, že odvede část dopravy z horního centra a pomůže tak zabránit dopravním kolapsům po dostavění parkovacího domu a centra urgentní péče v areálu nemocnice u Šaldova náměstí. „Musíme trochu odlehčit Šaldovu náměstí, Jablonecké ulici, Palachově ulici. To znamená: budeme se snažit v maximální možné míře preferovat Novou Pastýřskou tak, aby začal skutečně fungovat vnitřní městský okruh,“ dodal architekt.

Výstavbu nové komunikace by chtělo město zahájit v roce 2021 a práce na náměstí o rok později. Úpravy chce dokončit souběžně. „Protože doprava, která bude přivedena Novou Pastýřskou, tak nemůže skončit na stávajícím Tržním náměstí, ale musí už v tu chvíli být souběžně vyřešeno i prostranství náměstí,“ uvedl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Na náměstí ve tvaru trojúhelníku jsou kromě bazénu i obytné domy, rockový klub, restaurace a vede z něj cesta k výstavišti, kasárnám, několika školám či obchodnímu domu. Na náměstí by měla výrazně přibýt zeleň i mobiliář. Počítá se i s tím, že auta tam budou moct zaparkovat jen obyvatelé přilehlých domů, takzvaní rezidenti. Pro návštěvníky bazénu je podle Janďourka v okolí náměstí míst k parkování dostatek.

Doplněno Stavbaweb:
O tom, jak bude vypadat liberecké Tržní náměstí, soutěžily tři ateliéry. Soutěž o podobu Tržního náměstí vypsal Kanceláře architektury města (KAM). Do zadání soutěže byly zahrnuty podněty občanů z participativního setkání KAM. Kancelář architektury města oslovila tři ateliéry: OV-A architekti, KNESL + KYNČL a CHVOJKA/architekt. Na začátku prosince 2019 proběhlo představení tří návrhů na proměnu této lokality. Vítězným se stal návrh pražské kanceláře ov-architekti. Návrh bude dále rozpracován.
Více info o návrhu najdete ZDE.

Související články:
Liberec vypíše architektonickou soutěž na podobu Tržního náměstí  10.4.2019

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*