Nová trojská lávka

Nová trojská lávka

(8. 11. 2019) Stavba zahájena

 
 
 
 

Nová trojská lávka

Pražský magistrát oficiálně zahájil výstavbu nové trojské lávky s životností 100 let.
Termín dokončení je říjen 2020 a cena bude 130 milionů.
Lávku postaví společnost SMP CZ.

Lávka je technickou stavbou bez architektonické soutěže. Důvodem je nutnost urychlení její výstavby a také to, že není v územním plánu. Jeho změna by její realizaci značně zdržela:

• Lávka bude široká 4 m a bude určena pro pěší a cyklisty. Umožní i průjezd sanitky do hmotnosti 3,5 tuny.
• Konstrukce bude řešena jako obloukový spojitý nosník s průměrem 913 mm a bude mít nosnost 500 kg na metr.
• Bude umístěna nad úrovní 20 leté vody a v případě povodně na úrovni roku 2002 je možné sklopit její zábradlí.
• Konstrukce lávky bude maximálně usnadňovat její technické kontroly.

Zdroj: IPR Praha

Komentáře ke článku

 
 
 
 

8. 11. 2019 14:17:45. Re: Nová trojská lávka. Eva

 
 
 
 

8. 11. 2019 14:17:45. Re: Nová trojská lávka. Eva

  Dobrý den,
neměli byste při zveřejňování vizualizace nějakého architektonického díla doplnit i informaci o autorovi stavby?

10. 11. 2019 19:00:27. Re: Nová trojská lávka, aneb promarněná příležitost. Lea Nardová

  Už Vitruvius před 2000 lety připomněl, jaké aspekty musí stavební dílo obsahovat, aby bylo možné mluvit o stavebním díle, aby bylo funkční, bezpečné a krásn (utilitas, firmitas, venustas).Myslím, že stavba za 130 milionů, která bude 100 let nejenom sloužit, ale také spoluvytvářet prostředí by stavebním dílem nepostrádajícím architektonický a výtvarný rozměr být měla. Bezduchost by byla omluvitelná u provizoria...
A co ty argumenty, že nemohla být vyhlášena architektonická soutěž? Že nebylo dost času? Ale vždyť stačilo vyzvat např. 3 vynikající architekty (s příslušnými referencemi) v rámci vyzvané jednokolové soutěže! A že most není v územním plánu? Proč pisatel čtenáře ohlupuje. Copak platí, že banální stavby mohou být vyprojektovány a povoleny, i když nejsou v souladu s územním plánem. Ale usilovat o kvalitní výsledek pomocí architektonické soutěže se v identické územně plánovací situaci nesmí?
Podobné články jsou návodné: Vyhněte se architektům a architektuře a můžete stavět rychle a dokonce bez souladu s územním plánem...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz