Občané proti Šantovka Tower: Olomoucká výzva

Občané proti Šantovka Tower: Olomoucká výzva

(15. 11. 2013) Zhruba dva roky se táhne „kauza ŠTW“, jak se ve zkratce říká záměru společnosti SMC Development (v představenstvu Richard Morávek) doprovázenému od samotného počátku protesty odborné i laické veřejnosti. Ta se staví proti plánované výstavbě bytového domu o 22 podlažích (78 m) na území zákonem daného ochranného pásma Městské památkové rezervace Olomouce.

 
 
 
 

Občané proti Šantovka Tower: Olomoucká výzva

Zhruba dva roky se táhne „kauza ŠTW“, jak se ve zkratce říká záměru společnosti SMC Development (v představenstvu Richard Morávek) doprovázenému od samotného počátku protesty odborné i laické veřejnosti. Ta se staví proti plánované výstavbě bytového domu o 22 podlažích (78 m) na území zákonem daného ochranného pásma Městské památkové rezervace Olomouce.

Plánovaná výšková budova "Šantovka" Plánovaná výšková budova "Šantovka"

Mluví se v souvislosti s ní o nezákonnosti jednání výkonné složky památkové péče, o privatizaci panoramatu na úkor ochrany veřejného zájmu, o možném selhání státní správy. V očích zastánců obytný věžák představuje rozvoj města, symbol jeho vysněné prosperity. V očích odpůrců se stává karikaturou takového rozvoje, podobně jako se o to už zasloužily předchozí dva „mrakodrapy“, stojící však mimo ochranné pásmo MPR.

Nejznámější turistický průvodce Lonely Planet označil nedávno Olomouc jako nejkrásnější město České republiky. "Skrytý poklad Evropy" má podle něj "architektonický šarm bez velkého chaosu". Stojí turista - posílaný sem přednostně prestižním průvodcem - o to, aby jedinečné atmosféře kompaktního historického jádra dělala kulisu prosklená věž, evokující spíše praktiky dravých developerů východoevropského střihu? Může to snadno nastat, protože ze samého centra Olomouce, z Dolního náměstí, by se věž významně pohledově uplatnila.

Investor doposud nezahájil územní řízení ve věci výstavby, ale jednu zásadní překážku už překonal. Za velkého rozhořčení odborníků z oblasti architektury a památkové péče dostal zelenou od městských památkářů. Oprávněnost jejich stanoviska teď bude zkoumat Krajský úřad.
Odborná veřejnost ani občané nepřihlížejí pasivně. Čerstvě byl zveřejněn Závěr Vědecké rady generální ředitelky Národního památkového ústavu. http://www.krasnaolomouc.cz/?p=2210. Dvacítka jeho členů se k záměru vyslovila jednohlasně negativně. Po dvou petičních akcích v minulosti (900 a 700 podpisů) a veřejném shromáždění, kterého se 22. 10. 2013 zúčastnilo přes 400 lidí, přišli zástupci iniciativy Občané proti ŠantovkaTower s tzv. Olomouckou výzvou. - http://www.krasnaolomouc.cz/?page_id=528
Jednoduchý, koncentrovaný název odpovídá závažnosti jejího obsahu. Za konkrétními požadavky v kauze ŠTW se skrývá apel veřejnosti vůči voleným zástupcům, kteří by v tak zásadních otázkách měli hájit přednostně její zájmy. Soukromý projekt bytového domu s městem nijak neparticipuje. Měl by vyrůst v území, jež mohlo poskytnout prostor pro plnohodnotnou městskou čtvrť ve shodě s aktuálními trendy v oblasti urbanismu a s ohledem na cennou historickou tkáň města v jeho bezprostřední blízkosti. Investor počítá s prodejem pohledů na unikátní historické panorama, které sám poškozuje. Městu nevrací vůbec nic.
Martina Mertová
Zdroj: o. s. Za krásnou Olomouc
www.krasnaolomouc.cz
http://www.petice24.com/olomoucka_vyzva

areál Šantovka areál Šantovka areál Šantovka

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz