Obytný soubor na Vackově, etapa F

Obytný soubor na Vackově, etapa F

Olgy Havlové / Rixdorfská, 130 00 Praha 3 Žižkov

(26. 9. 2017) Ludvík Seko, Jan Schindler

   
 
 
 
 

Obytný soubor na Vackově, etapa F

Budova je situována v Praze 3 v místě křížení ulic Olgy Havlové a Rixdorfské na pomezí vznikající blokové zástavby v sousedství veřejného parku Židovské pece. Pozemek je součástí širší rozvojové lokality za žižkovským nákladovým nádražím, kde probíhá a v budoucnu bude probíhat intenzivní urbanistický rozvoj. Současná heterogenní výstavba skladových a výrobních objektů je pozvolna nahrazována rezidenční zástavbou.

Koncept
Stavba je osazena na podnoži, která díky svažitosti pozemku vystupuje nad terén a formuje uliční prostor. Vzniká tak vyvýšený „bastilion“, zajišťující soukromí pro uživatele předzahrádek i společného prostoru v parteru domu. Pod ním jsou skryty podzemní parkovací stání a technické zázemí domů.
Nad podnoží jsou umístěné tři nepravidelně oblé budovy, které paprskovitě vychází ze středu centrální zóny, kde se nachází společný komunikační uzel přístupný ze všech tří stran pozemku. Zároveň tento prostor tvoří i odpočinkovou a společenskou zónu areálu.
Bytové domy mají pět nadzemních podlaží, z toho poslední patro je ustupující. V úrovni druhého podlaží je propojuje perforovaná markýza, tvořící v daném patře terasy přilehlým bytům.
Atypickému pozemku ve tvaru oblého trojúhelníku bylo přizpůsobeno i hmotové a materiálové řešení domů. Organické řešení soliterních hmot objektů vytváří přechod mezi kompaktní zástavbou sousedních bytových domů a zelení přiléhajícího parku. Fasády budov tvoří ručně tvarovaná profilovaná omítka světlé barvy s horizontálními tmavými předěly v úrovních jednotlivých pater. Tento elegantní a střízlivější obal budovy akcentují červeně ztvárněná ostění oken a lodžií zařezávajících se do hmoty budov.

Dispozice
Řešení samotných budov bylo koncipováno tak, že komunikační jádro se nachází ve středu dispozice budov. To umožnilo využít veškeré plochy fasád pro umístění obytných místností. Kolem komunikačního jádra jsou také veškeré „neobytné“ místnosti bytů (chodby, koupelny, WC, komory, sklady), aby se v maximální míře využily plochy fasád pro obytné místnosti.
V obytném souboru je situováno 46 bytů dispozičně řešených jako 1+kk až 5+kk a jedna nebytová jednotka.

Autorská zpráva
Foto: Ondřej Polák


Investor: Metrostav Vackov a.s.
Hlavní architekt: Ludvík Seko, Jan Schindler; architekt: Josef Kalčík, Jiří Prokopec
Soutěž: 2007 (1. cena) – soutěžní tým Jan Schindler, Ludvík Seko, Petr Baletka
Celková plocha: 13 670 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz