Odpůrci Mariánského sloupu v Praze chtějí odložit stavbu

Odpůrci Mariánského sloupu v Praze chtějí odložit stavbu

(24. 3. 2020) Důvodem je podle členů spolku hrozící nákaza koronavirem a nerespektování vládních opatření kvůli koronavirové pandemii

 
 
 
 

Odpůrci Mariánského sloupu v Praze chtějí odložit stavbu

(ČTK) - Spolek pro zachování současné historické podoby Staroměstského náměstí v Praze žádá o pozastavení stavby repliky Mariánského sloupu a její odložení. Důvodem je podle členů spolku hrozící nákaza koronavirem a nerespektování vládních opatření kvůli koronavirové pandemii. Uvedla to místopředsedkyně spolku Lenka Veselá. Změnu doby záboru náměstí by musela schválit Technická správa komunikací (TSK). Podle pražského zastupitele Jana Wolfa (KDU-ČSL) pokračuje stavba podle plánu a k jejímu omezení není důvod.

"Stavba je oficiálním staveništěm se stavebním povolením, tak jako stovky či tisíce jiných staveb v České republice. Současný stav koronavirového stavu neznamená, že by se pozastavily stavby," oznámil dnes ČTK Wolf. Na stavbě jsou podle něj dodržována bezpečnostní opatření související s nouzovým stavem kvůli koronaviru, například nošení roušek.

Problematické je podle Veselé to, že se věřící i v době krizových opatření shlukují u staveniště repliky Mariánského sloupu, společně se modlí a dotýkají se záboru kolem sloupu, u něhož jsou položeny květiny. "Z kamerového systému na Staroměstském náměstí se dalo ověřit, že umístěná reklama na ocelovém pletivu - záboru, je navštěvována, dochází k dotykům s touto reklamou i ocelovou konstrukcí, a umožňuje případné šíření koronaviru," uvádí se v dokumentu, který má ČTK k dispozici.

Stavba sloupu začala letos 17. února a má trvat do poloviny září. Po dokončení se sloup stane majetkem města. Návrat sloupu na náměstí provázejí dlouholeté spory. Původní sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie. O jeho návratu se diskutuje od 90. let.

Společnost pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze má pro staveniště pronajatý pozemek o rozloze 289 metrů čtverečních. Nájem má sjednaný na dobu určitou do 15. září.

Související články:

Za staveniště pro Mariánský sloup zaplatí spolek milion korun  25.2.2020
Obnova mariánského sloupu v Praze  18.2.2020
Praha se vrátila k myšlence obnovit Mariánský sloup

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 3. 2020 20:58:20. Re: Odpůrci Mariánského sloupu v Praze chtějí odložit stavbu. Jitka

  Paní Veselá je úžasný demagog. Lidi se shromažďují okolo staveniště, tak místo toho, aby požadovala na policii, aby zakročila, tak žádá zrušení stavby. Odpůrci sloupu už vážně neví co by.

27. 3. 2020 14:57:49. Re: Odpůrci Mariánského sloupu v Praze chtějí odložit stavbu. Realista

  Argumentace je sice trochu přitažená za vlasy, ale to nic nemění na faktu, že znovupostavení tohoto symbolu završení protireformace (jednou vykládané jako poděkování Panně Marii za odvrácení moru podruhé za záchranu Prahy před Švédy, kteří nicméně zvládli polovinu města obsadit ve stylu mongolských nájezdníků) a přímo proti místu, kde proběhla staroměstská exekuce 1621 je ukázkou arogance a snahou přepisovat dějiny. Připomeňme si, v důsledku násilné protireformace muselo české země opustit 200.000 lidí (skoro tolik, kolik jich mezi roky 1948 a 1989 opustilo lidově demokratický a později socialistický "ráj" a v důsledku třicetileté války, kdy na našem území zahynuly dva miliony osob. Právě tohle adoruje ten sloup. Nevidím důvod, proč tedy taky postupně neobnovit třeba "frontu na maso", to byla taky přece úžasná socha a co na tom, že ten v čele měl na svém kontě ještě víc mrtvých, než Habsburkové a katolická církev (i když u té si tím až zas tolik jistý nejsem) a když budeme skromnější, proč zase na své místi nevrátit Gottwalda?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz