Ohlédnutí za výstavou prací studentů zahradní a krajinářské architektury Architektura a stavby

Ohlédnutí za výstavou prací studentů zahradní a krajinářské architektury Architektura a stavby

(16. 10. 2012) Již druhým rokem vystavovali v květnu a červnu studenti zahradní a krajinářské architektury z brněnské Mendelovy univerzity ve výstavních prostorách Domu umění města Brna. Představili zde návrhy letního pavilonu zpracované v rámci předmětu Architektura a stavby pod vedením architektky Markéty Krejčí.

 
 
 
 

Ohlédnutí za výstavou prací studentů zahradní a krajinářské architektury Architektura a stavby

Již druhým rokem vystavovali v květnu a červnu studenti zahradní a krajinářské architektury z brněnské Mendelovy univerzity ve výstavních prostorách Domu umění města Brna. Představili zde návrhy letního pavilonu zpracované v rámci předmětu Architektura a stavby pod vedením architektky Markéty Krejčí.

Zadáním bylo navrhnout letní pavilon, který se takto stává sezónním prodloužením ploch Domu umění města Brna a zároveň momentem, kdy sama architektura je výstavním exponátem v brněnském parku Koliště. Studenti vytvářeli pavilon, který by svou víceúčelovostí poskytoval prostor pro společensko-kulturní děje různých charakterů: přednášky, přechodné výstavy, performance, koncerty, projekce, místo setkání a disputace umělců a taktéž malé flexibilní auditorium. Mimo toto využití se pavilon mění v letní venkovní kavárnu, která bude pobízet k pobytu ve veřejném prostoru města a zároveň nenásilnou formou přivádět k umění a vzdělávání. Letní pavilon je ve svém konceptu pojat jako dočasná sezónní stavba, která vytváří místo pro potkávání lidí ve veřejném prostoru a zároveň v sobě obsahuje myšlenku vystavování architektury jako takové.
Studenti přistupovali k návrhu multifunkčního pavilonu z pohledu zahradně krajinářského. Je velmi čitelná silná provázanost přilehlých veřejných prostorů s navrženými plochami pavilonu. Koncepty jsou v převažující míře založeny na komunikaci Domu umění města Brna, přilehlého parku a navržené stavby. Na akademické půdě tak vzniklo mnoho zajímavých myšlenek, jež se mohou stát inspirací pro realizací takovéhoto objektu. Zde jsou představeny některé z nich.


Letní pavilon jako dočasné místo zábav a slastí domu umění – pavilon dostupný, nezávadný, místní, levný a pro lidi od lidí, tak popisuje svůj návrh Obrazového pavilonu autorka Michaela Radiměřská. Pavilon z obrazových rámů, jenž lidé přinesou jako pozůstatek světa umění svého domova. Rámy pověsí na skeleton a dají tak vzniknout objektu, který znovu nabídne bezpočet nových obrazů zarámovaného brněnského života.

„Pozorování je pro nás činností zcela přirozenou.“: tvrdí Helena Gálová, která navrhla pavilon jako Pozorovatelnu. Koncept spočívá v tvorbě prostoru vybízejícího k pozorování nejen umění, ale také lidí, parku, ruchu v okolí či vlastní ruky držící šálek kávy.

Forma dalšího z navržených pavilonů je reminiscencí kleneb Domu pánů z Kunštátu. Anna Oprchalová zároveň vytváří symbol naděje, že v budoucnu znovu dojde k provozování výstavních prostor Domu pánů z Kunštátu pod patronací Domu umění města Brna.

Letní pavilon Zahrada v krabičce v sobě odráží a zároveň poukazuje na uspěchaný životní styl konzumní společnosti. Zahradu v krabičce, kterou otevřeme, když máme zrovna chuť navrhla Marie Hřebíčková.

Héliový dům Davida Kučery představuje koncepci jednoduše smontovatelné a snadno demontovatelné sezónní stavby. Název odkazuje jednak na plnící plyn balónků a také na sluneční svit, který skrze průhlednou střechu a balónky prosvětluje prostor pavilonu.Origami, pavilon s tímto názvem, vytvořila Petra Kovářová na základě stejnojmenného umění. První inspirací a počátkem konceptu bylo stínidlo lampy jako paralela městské venkovní lampy.

Autoři: studenti oboru Zahradní a krajinářská architektura Mendelovy univerzity v Brně, vedení prací Ing. arch. Markéta Krejčí, Ph.D., asistence Ing. Iva Hradilová
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz