OMGEVING: Park Boekenberg

OMGEVING: Park Boekenberg

(19. 11. 2012) Belgická kancelář OMGEVING oživila jižní okraj parku Boekenberg v Deurne, městečku u Antverp.

 
 
 
 

OMGEVING: Park Boekenberg

Belgická kancelář OMGEVING oživila jižní okraj parku Boekenberg v Deurne, městečku u Antverp.


detail fasády z kortenu
Zastaralé zařízení nevyhovovalo moderním zdravotním a bezpečnostním předpisům. Po diskusi ohledně toho, zda je vůbec obnovovat, se město a architekti rozhodli pro rehabilitaci. Jako u většiny evropských projektů hrálo historické využívání místa hlavní roli v nasměrování návrhu. V době mezi 16. a 18. stoletím toto místo sloužilo pro výlety a odpočinek rodin. Období mezi rokem 1792 a začátkem první světové války bylo zlatou dobou parku, kdy si soukromí objednatelé dali zbudovat rokové stavby a zahradu v anglickém stylu. Během 20. století došlo krátkozrakými aktualizacemi k degradaci parku, čemuž zabránilo až prohlášení parku za národní kulturní památku v roce 1974. Od té doby je park postupně revitalizován.

S ohledem na historii pozemků zahrnuje jedna část urbanistického plánu také rekonstrukci zrcadlového rybníku na konci parku jako romantické krajiny. Umístění vodního útvaru zprostředkovává propojení k lesu a loukám na západě. Ekologická úprava vody zajišťuje kvalitu v souladu s místními předpisy. Užitečné bakterie, houby, rostliny, šneci a další organismy rozkládají škodliviny. Kdysi modrý, uměle vytvořený bazén byl přeměněn na přírodní koupací lagunu obrostlou místy mechem a rákosím.

V centru této části plánu je řada kortenových pavilonů, v nichž jsou šatny pro plovárnu. Tři konstrukce se šikmými stěnami a střechami evokují skalní útvary se zemitými tóny povrchu. Zelené střechy poskytují pěkné vyhlídky z bytů v sousedství. Můstek přivádí návštěvníky k objektu brány, na kterou navazuje cesta, po níž lze park opustit. Při vstupu do areálu se objasní osové uspořádání a vedlejší cesta vede k šatnám, sprchám a koupališti. Minimum staveb a nutné údržby otevřených ploch poskytuje lidem místo, které mohou obývat, jak sami chtějí.

autor, foto: OMGEVINGpohled přes rybník most ke konstrukcím
paluby podél rybníku
pohled přes rybník v parku
pohled na pavilony v parku konstrukce z kortenu v parku
most k šatnám vstup do šaten
vstup do šaten pohled z výšky na šatny
situace

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.