Belgická kancelář OMGEVING oživila jižní okraj parku Boekenberg v Deurne, městečku u Antverp.
Zastaralé zařízení nevyhovovalo moderním zdravotním a bezpečnostním předpisům. Po diskusi ohledně toho, zda je vůbec obnovovat, se město a architekti rozhodli pro rehabilitaci. Jako u většiny evropských projektů hrálo historické využívání místa hlavní roli v nasměrování návrhu. V době mezi 16. a 18. stoletím toto místo sloužilo pro výlety a odpočinek rodin. Období mezi rokem 1792 a začátkem první světové války bylo zlatou dobou parku, kdy si soukromí objednatelé dali zbudovat rokové stavby a zahradu v anglickém stylu. Během 20. století došlo krátkozrakými aktualizacemi k degradaci parku, čemuž zabránilo až prohlášení parku za národní kulturní památku v roce 1974. Od té doby je park postupně revitalizován.
S ohledem na historii pozemků zahrnuje jedna část urbanistického plánu také rekonstrukci zrcadlového rybníku na konci parku jako romantické krajiny. Umístění vodního útvaru zprostředkovává propojení k lesu a loukám na západě. Ekologická úprava vody zajišťuje kvalitu v souladu s místními předpisy. Užitečné bakterie, houby, rostliny, šneci a další organismy rozkládají škodliviny. Kdysi modrý, uměle vytvořený bazén byl přeměněn na přírodní koupací lagunu obrostlou místy mechem a rákosím.
V centru této části plánu je řada kortenových pavilonů, v nichž jsou šatny pro plovárnu. Tři konstrukce se šikmými stěnami a střechami evokují skalní útvary se zemitými tóny povrchu. Zelené střechy poskytují pěkné vyhlídky z bytů v sousedství. Můstek přivádí návštěvníky k objektu brány, na kterou navazuje cesta, po níž lze park opustit. Při vstupu do areálu se objasní osové uspořádání a vedlejší cesta vede k šatnám, sprchám a koupališti. Minimum staveb a nutné údržby otevřených ploch poskytuje lidem místo, které mohou obývat, jak sami chtějí.
autor, foto: OMGEVING
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.