Oprava Zdíkova paláce se posouvá, otevřen bude i přes sezonu

Oprava Zdíkova paláce se posouvá, otevřen bude i přes sezonu

(27. 7. 2020)  Rekonstrukce se uskuteční podle návrhu architekta Jana Šépky

   
 
 
 
 

Oprava Zdíkova paláce se posouvá, otevřen bude i přes sezonu

(ČTK) - Plánovaná rekonstrukce jedné z nejcennějších románských památek ve střední Evropě, Zdíkova paláce v Olomouci, se posouvá. Původně se počítalo s tím, že začne v červenci, nastaly však problémy s výběrovým řízením. Firma, která jej vyhrála, před podpisem smlouvy odstoupila, běží tak nové výběrové řízení, řekl ČTK mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal. Románský biskupský palác, který tvoří jeden turisticky atraktivní celek s Arcidiecézním muzeem, tak bude otevřený po celou sezonu.

Podle Miroslava Kindla z Muzea umění se se stavbou začne nejdříve letos v říjnu, spíše však zahájení odhaduje na listopad nebo prosinec. "Při výběrových řízeních se to stává, problém to není. Odložení o několik měsíců je zatím nepodstatné. Zdíkův palác tak bude po celou sezonu otevřený a to až do konce září. V případě hezkého počasí ho necháváme otevřený i během října," řekl dnes ČTK Kindl.

Plánovaná oprava Zdíkova paláce na Václavském náměstí by měla v budoucnu návštěvníkům zpřístupnit i dosud uzavřená místa. Rekonstrukce, která je financována z rozpočtu ITI olomoucká aglomerace, se uskuteční podle návrhu architekta Jana Šépky a vyjde na 50 milionů korun. Vzniknout by měla například nová expozice v podkroví kapitulních budov, kde se návštěvníci seznámí s architektonickým a chronologickým vývojem svatováclavského návrší v Olomouci, jednoho ze tří nejdůležitějších návrší, které město formovaly a dodnes formují. Nová vestavba se vůči původní architektuře má přitom vymezit materiálem - sklem, betonem a ocelí, které se ve středověku nepoužívaly.

Vznik románského biskupského paláce, dříve známého jako Přemyslovský palác, souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil olomoucký biskup Jindřich Zdík, jedna z nejvýznamnějších osobností českých dějin 12. století, který je pokládán za syna kronikáře Kosmy. V sousedství kostela si nechal postavit reprezentační palác, k němuž přiléhala menší křížová chodba obdélníkového půdorysu a kapitulní dům určený pro společný život kněží. Palác byl poté několikrát přestavován.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.
muo: Románský biskupský palác
Památkový katalog NPÚ: Přemyslovský palác
Wikipedie: Zdíkův palác

Související články:
Rekonstrukce Zdíkova paláce v Olomouci  3.6.2020
Přestavba Zdíkova paláce v Olomouci  11.9.2018

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz