Oranžerie Čerčany

Oranžerie Čerčany

(4. 5. 2017) Jindřich Starý

   
 
 
 
 

Oranžerie Čerčany

Stavba oranžerie vznikla na objednávku manželského páru, jako součást velké, parkově upravené zahrady, která byla založena ve 30. letech minulého století u rodinné vily. Návrh ideově vychází ze starých zámeckých oranžerií, které byly jednoduchými a velkorysými stavbami – jakýmisi galeriemi rostlin. Snahou bylo vytvořit objekt, který i přes malé rozměry zachytí část oné velkorysosti a jednoduchosti starých oranžerií. Stavba, která naváže na kompozici zahrady, na její proměnnou barevnost, a která se stane místem pro odpočinek.
Oranžerie je umístěna na nejvyšším místě mírně svažité zahrady, téměř v ose záhonu růží, který tvoří předprostor vily. Poloha vychází z orientace ke světovým stranám a také z umístění vzrostlých stromů. Tvar stavby je odrazem vnitřního prostorového uspořádání, které podléhá volbě různě velkých rostlin pěstovaných v oranžerii. Navrhli jsme konglomerát tří prostorů, které mají jinou výšku a šířku, ale jsou spojeny pravidelným rastrem nosných rámů. Vnitřní prostor je vlivem měnící se výšky, šířky a úhlu oslunění nečekaně bohatý. Vstup je umístěn do střední dvorany s prosklenou střechou. Na dvoranu navazují dvě nižší křídla s plnou střechou. Zadní plná, masivní stěna tvoří pozadí pro pečlivě vybranou skladbu rostlin – juky, olivovníky a citrusy.
Konstrukci tvoří 11 tuhých rámů, zavětrovaných zadní stěnou a střechou. Stavebním materiálem oranžerie je červený cedr. Prvotní představa pracovala s masivním materiálem, který byl vnímán jako zásadní pro atmosféru stavby. Dřevo dává stavbě archetypální vzhled a navazuje na podzimní barevnost zahrady. Podzim je období, kdy se část rostlin přesouvá do interiéru oranžerie a stavba začíná opravdu žít.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2011

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 1. 2022 23:24:11

Re: Re: FN Ostrava.

Mimina?

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz