Projektovou dokumenta zpracovala scipolečnost JIKA-CZ. Autorem je Ing. arch. Pavel Kramář, spoluautorem vyšších stupňů je Ing. arch. Miroslav Gebas. Hlavním inženýrem je Ing. Jiří Slánský. Stavebníkem je Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s.r.o.
V Holovousích se staví Ovocnářský výzkumný institut za 380 mil.
(ČTK) – V Holovousích na Jičínsku stavbaři budují Ovocnářský výzkumný institut, který by se měl stát špičkovým pracovištěm českého ovocnářského výzkumu. Stavba, jejímž investorem je Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský, oficiálně začala loni v srpnu. Nyní z ní je hotová základová deska a buduje se skelet prvního nadzemního podlaží. Rozpočet stavby činí 378 milionů korun bez DPH, vše by mělo být hotové na jaře 2015. ČTK to řekl jednatel ústavu Jaroslav Vácha.
Současně s hlavní budovou stavbaři pracují na skleníku, dvou objektech garáží pro zemědělskou techniku a inženýrských sítích. "Dosavadní teplé počasí stavbě přálo," řekl Vácha k postupu prací. V březnu by měli stavbaři začít přestavovat sklad ovoce tak, aby do něj výzkumníci mohli už na podzim uložit ovoce z letošní sklizně. Současně s rekonstrukcí skladu začne i výstavba skladu obalů.
Institut, jehož stavbu platí dotace z fondů Evropské unie, by měl pomoci zvýšit konkurenceschopnost českého ovocnářství v Evropě. Měl by se stát i vzdělávací základnou pro české ovocnáře. Dosud holovouský výzkumný ústav sídlí v pronajatém areálu místního zámku a možnosti jeho rozvoje jsou velmi omezené. Výzkumníci by měli ve vlastních objektech získat jistotu budoucnosti.
Celkový objem dotace projektu činí 567 milionů korun a pokrývá všechny uznatelné náklady investice. Stavební část projektu dodává sdružení Jablko, které tvoří firmy Hochtief CZ a BAK stavební společnost. Vedle stavební části půjdou další peníze na přístroje do laboratoří, na obnovu zastaralé polní mechanizace, archeologický výzkum, dodávky pesticidů, závlahy či protikroupová opatření v sadech.
České ovocnářství ročně tvoří hodnotu kolem tří miliard korun a dává práci přibližně 6000 lidí. Holovouský ovocnářský ústav, jehož vznik spadá do roku 1951, má nyní přes 70 zaměstnanců.
Musím říct, že smaltovaná skla mě zaujala nejen po technické stránce, ale i z hlediska estetiky. Je fajn, jak se…
Skvělá novinka! Spojení tradiční technologie smaltu s moderním sklem dává smysl – odolné, krásné a ekologické řešení pro interiér i…
Kde jsou tyče na sjíždění o patro níž?
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!