Palác Národní

Palác Národní

(12. 10. 2017) Polyfunkční objekt byl poprvé otevřen 11. října 2017.

   
 
 
 
 

Palác Národní

(ČTK) - Stavba nové budovy na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v centru pražské památkové rezervace se chýlí ke konci. Nižší patra, určená pro restauraci a obchody, se veřejnosti otevřou na přelomu listopadu a prosince. Novinářům to dnes řekl výkonný ředitel investorské společnosti Sebre Jan Kubíček. V dalších patrech objektu budou kanceláře, firma má zatím nájemce pro jedno patro a s dalšími jedná. Celý projekt, který je přímo napojený na barokní Schönkirchovský palác, vyšel zhruba na 1,5 miliardy korun.

Nový objekt zahrnuje čtyři podzemní a osm nadzemních podlaží. Investor původně parcely včetně historického paláce koupil s platným stavebním povolením na stavbu hotelu. Nakonec však záměr kvůli slabším výsledkům cestovního ruchu a také na základě jednání s Prahou 1 přehodnotili a namísto ubytovacích kapacit na Národní třídě vyrostl polyfunkční dům. Zároveň se podle Kubička snížil projekt o jedno patro a podlahová plocha v patrech se zmenšila o 50 až 100 metrů čtverečních.

Ještě na podzim by se v parteru objektu měla otevřít dvoupatrová restaurace. V prvním patře otevře galerii známý galerista Zdeněk Sklenář. I pro zbytek retailových ploch už má firma podle ředitele nájemce. Jiná je situace u kancelářských prostor v horních patrech, kde pro většinu ploch investor nájemníky teprve hledá.

Projekt nabízí sedm pater kanceláří, na střeše je odpočinková zóna. Kovová konstrukce objektu je porostlá zelení, která se bude v průběhu roku měnit. Na jaře by měly dům zdobit květiny. Právě s ohledem na zeleň se celý projekt nakonec jmenuje Drn, i když pracovní název byl Palác Národní. Celkově stavba podle Kubíčka vyjde zhruba na 1,5 miliardy korun. Ještě při loňské prohlídce projektu architekt Stanislav Fiala hovořil o částce 700 milionů korun.

Konečnou podobu budovy ocenil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09), podle kterého Sebre přistoupila na požadavky městské části i na úkor nižší ekonomické výnosnosti. "Vidíme to jako naprosto perfektní kompromis," uvedl starosta. Při archeologickém průzkumu před stavbou objevili památkáři cenné historické malby dřevěných stropů z konce 17. století a nástěnné malby. Některé prvky, jako gotické studně nebo původní konírna, investor v původní podobě zapracoval do projektu.

Během stavby byl také rekonstruován sousední památkově chráněný barokní Schönkirchovský palác, se kterým je nový objekt propojen. V úrovni ulice spojuje oba domy pasáž a malé náměstíčko. Investor plánuje i propojení s budovou, kterou se v sousedství chystá stavět Vysoká škola uměleckoprůmyslová. Měly by v ní být dílny a prostory pro prezentaci studentských prací.

Pozemek i s barokním objektem v roce 2005 prodal magistrát investorovi zřejmě za rekordní cenu 234.700 korun za metr čtvereční, celkem za téměř 184 milionů korun. Pozemek od města koupila společnost Dittrich, nenašla ale pro stavbu investora a stavbu nakonec zahájila společnost Sebre partnerů Petra Němce a Jana Fidlera.
zdroj foto: HINTON

Doplněno Stavbaweb:

Rozsáhlou fotogalerii včetně aktuálního stavu objektu najdete na stránkách zhotovitele, společnosti HINTON.

Související články:
Palác národní bude dokončen za rok  7.7.2016
Na Národní vyrostla unikátní monolitická stavba  28.7.2016
Investor smí na Národní stavět prosklenou budovu místo hotelu  9.10.2014
Palác Národní 24.2.2014
5* hotel Národní – Mikulandská, Praha 1 15.2.2013

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

12. 10. 2017 14:15:31. Re: Palác Národní. Schmied Karel
13. 10. 2017 11:40:47. Re: Re: Palác Národní. Jitka
16. 10. 2017 15:23:22. Re: Re: Palác Národní. Jadran

13. 10. 2017 14:16:27. Re: Palác Národní. Daniel
16. 10. 2017 15:21:30. Re: Re: Palác Národní. j

 
 
 
 

12. 10. 2017 14:15:31. Re: Palác Národní. Schmied Karel

  Velmi ohavný příklad výstavby v historickém jádru Prahy .

13. 10. 2017 11:40:47. Re: Re: Palác Národní. Jitka

  Nevím, jaký je přístup pražských památkářů ke stavbám v památkové zóně, ale podle toho, co se staví, to vypadá, že buď uděláte něco historizujícího (Tančící dům je vzácná výjimka), nebo něco zrcadlícího. Ale co se bude zrcadlit, až budou zrcadla všude?

16. 10. 2017 15:23:22. Re: Re: Palác Národní. Jadran

  Máte právo na svůj názor, o tom žádná. I omezenec se může vyjádřit. A co takhle napsat, v čem ona ohavnost spočívá, co by tam podle vaší osvícenosti asi mělo být a jak by to mělo vypadat? Složité? Tak se předveďte....

13. 10. 2017 14:16:27. Re: Palác Národní. Daniel

  Výtečný dům, v reálu vypadá bezvadně a Národní třídu opravdu zdobí. Otázkou je množství detailů v interiéru, kterých je možná až moc, ale to je určitě věc názoru a v mnoha ohledech je to jedna z nejzajímavějších budov svého druhu v Evropě. Doporučuji výtečný článek v posledním čísle časopisu Forbes, kde člověk ledacos pochopí.

16. 10. 2017 15:21:30. Re: Re: Palác Národní. j

  Naprostý souhlas, párkrát jsem se na to byl podívat i během stavby. Bohužel, podle některých jedinců je to ohavné a asi by se jim víc líbila ta příšerná proluka, nicméně město je živý organizmus a nebude-li se přizpůsobovat technickému rozvoji, technologickým možnostem a především požadavkům lidí, stane se z něj ne skanzen, ale ruina a to nejen věcně, ale především mentálně. Klub za starou Parhu dělal co mohl, stejně jako další, podobně potrefení jedinci, vydávající se "občanskou společnost" a "názor anonymní většiny", díky bohu - tady neuspěli. Bohužel uspěli a ještě uspějí na řadě jiných míst a natáhnou a prodraží leckterou stavbu, až to investora přestane bavit. Stačí si vzít povyk pár jedinců u nás na šestce kvůli "lednímu medvědovi" (vymýšlení dehonestujících a přitom ujetých názvů je tak to jediné, čeho jsou tito lidé schopni) na Dejvickém náměstí a ignorace oné rekonstrukce bývalé menzy, která je ještě extravagantnější, než byl návrh objektu uzavírajícího monoblok ve východní části náměstí od Ing. arch. Hubičky.....takže ta díra tam je skvělá, moderní, prostor náměstí architektura tam nemá co dělat. Přitom je i komické, jak často vyvádějí lidé, kteří bydlí třeba vedle a místo aby na rovinu řekli, že je štve, že se v jejich sousedství bude stavět, tak to balí do vznešených slov a úvah u kultuře, životním prostředí, geniu loci a ještě o bůhví čem dalším.....

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz