Palais Lumière - Cardinův mrakodrap v Benátkách

Palais Lumière - Cardinův mrakodrap v Benátkách

(30. 7. 2012) (ČTK) - Plány francouzského módního návrháře Pierra Cardina, který chce v jedné z okrajových čtvrtí Benátek postavit 244 metrů vysoký mrakodrap, vzbuzují mezi obyvateli severoitalského města velké vášně. O velkolepém projektu za tři miliardy dolarů (asi 63 miliard korun) bude v nejbližších dnech rozhodovat zastupitelstvo, napsal italský deník Corriere della Sera. Proti stavbě ale vystupuje řada odpůrců, kteří se obávají, že mrakodrap naruší strukturu historického města.
Tzv. Světelnou věž navrhl Pierre Cardin společně se svým synovcem, architektem Rodrigem Basilicatim (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Palais Lumière - Cardinův mrakodrap v Benátkách

(ČTK) - Plány francouzského módního návrháře Pierra Cardina, který chce v jedné z okrajových čtvrtí Benátek postavit 244 metrů vysoký mrakodrap, vzbuzují mezi obyvateli severoitalského města velké vášně. O velkolepém projektu za tři miliardy dolarů (asi 63 miliard korun) bude v nejbližších dnech rozhodovat zastupitelstvo, napsal italský deník Corriere della Sera. Proti stavbě ale vystupuje řada odpůrců, kteří se obávají, že mrakodrap naruší strukturu historického města.
Tzv. Světelnou věž navrhl Pierre Cardin společně se svým synovcem, architektem Rodrigem Basilicatim (doplněno Stavbaweb).

Palais Lumiere
O stavbě výškové budovy na místě bývalé chemické továrny ve čtvrti Porto Marghera se mluví už několik let, parcela je však stále prázdná. V 69patrovém mrakodrapu nazvaném Palais Lumière (Palác světla) by měl být hotel a také vzdělávací centrum věnované módě a designu.

Projekt podporuje vedení regionu Veneto, stavba má ale řadu odpůrců. Těm v první řadě vadí, že dům bude vyšší než dosavadní dominanta Benátek - věž chrámu Svatého Marka. "Cardin chce po sobě v Benátkách zanechat svůj podpis. Jeho věž by se ale hodila spíš k šejkům, kteří stavějí stále vyšší mrakodrapy, aby dali na odiv své bohatství. To není nic pro Benátky," tvrdí kunsthistorik Tomaso Montanari, který stojí v čele kritiků.

Jedním ze sporných bodů je i to, že budova svou výškou překročí hranici 110 metrů, kterou kvůli bezpečnosti leteckého provozu zavedl italský úřad pro civilní letectví (ENAC). To ale příznivci projektu za překážku nepovažují. "Palais Lumière bude kompletně osvětlený a stane se z něj vstupní brána do Benátek. Bude to taková benátská Eiffelova věž," myslí si například předseda regionální vlády v Benátsku (Venetu) Luca Zaia.

Za projektem rozhodně stojí i Pierre Cardin a jeho spolupracovníci. Pokud by město nakonec stavbě nedalo zelenou, chce Cardin mrakodrap vybudovat jinde.

Cardin, devadesátiletá legenda módního návrhářství, se v roce 1922 narodil ve vesničce u Benátek. Proto také chce v regionu investovat. Kromě toho ale dál vede své módní impérium, které ovšem hodlá v blízké budoucnosti prodat za odhadovanou cenu kolem dvou miliard eur.

Palais Lumiere
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz