Památkáři připravují obnovu zámku a Panského domu v Litomyšli

Památkáři připravují obnovu zámku a Panského domu v Litomyšli

Jiráskova 93, 570 01 Litomyšl

(17. 6. 2020) Do konce června bude dokončena a odevzdána kompletní projektová dokumentace k provedení stavby

 
 
 
 

Památkáři připravují obnovu zámku a Panského domu v Litomyšli

(ČTK) - Národní památkový ústav (NPÚ) chce na podzim připravit veřejnou zakázku na obnovu zámku v Litomyšli, který je zapsán na seznamu UNESCO. Předběžně má na stavbu přislíbenou dotaci 380 milionů korun v programu Péče o národní kulturní dědictví I. ministerstva kultury. Zda budou peníze stačit, není zatím jasné.

"Pokud budou rozpočty vyšší, budeme muset z plánovaného rozsahu obnovy pravděpodobně redukovat," uvedl na dotaz ČTK Miloš Kadlec, ředitel územní správy Národního památkového ústavu na Sychrově, pod nějž zámek v Litomyšli spadá.

Projekt obnovy zámku zahrnuje nákladnou opravu zámecké budovy včetně části sgrafit a pořízení nové divadelní konstrukce šetrnější k památkovým hodnotám zámku. Součástí prací bude i nedaleký Panský dům, kde by měl být depozitář uměleckých děl.

Podle Kadlece bude do konce června dokončena a odevzdána kompletní projektová dokumentace k provedení stavby. Během července a srpna podstoupí důkladnou kontrolu včetně rozpočtů, následně bude zpracován takzvaný investiční záměr, který dostane ministerstvo kultury. Po jeho schválení ministerstvo vydá rozhodnutí o poskytnutí dotace.

Památkářům se na obnovu zámku a Panského domu v minulosti dvakrát nepodařilo získat evropskou dotaci. Tvrdili, že projekty s požadovanými dotacemi celkem více než 250 milionů korun byly dobře připravené, ale doplatily zvláště na to, že objekty nejsou v havarijním stavu.

Zámek v Litomyšli je cennou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60. až 80. letech 16. století Vratislavem z Pernštejna jako dar pro manželku Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797. Na seznam UNESCO byl zámek zapsán v roce 1999. Vloni jej navštívilo více než 53.000 lidí.

Doplněno Stavbaweb:
Památkáři plánují obnovu krovů, střešního pláště, komínů a restaurování sgrafit. Projekt nazvaný Božský zámek zahrnuje vybudování návštěvnického centra, obnovu Sloupového sálu v přízemí a vytvoření zázemí pro pořádání kulturních a společenských akcí. Ve třetím nadzemním podlaží je plánován menší koncertní sál v prostoru starého zámeckého divadla, vznikne multimediální expozice věnovaná sgrafitové výzdobě a renesančnímu stavitelství. V plánu jsou i úpravy obrazárny, které umožní celoroční provoz a důstojnou prezentaci jedinečné umělecké sbírky děl Julia Mařáka, Františka Kupky a Maxe Švabinského. Významnou součástí bude i nová expozice zaměřená na dochované zámecké divadlo a prezentaci kulisových scén Josefa Platzera, nejvýznamnějšího tvůrce kulisových scén pro česká a rakouská divadla druhé poloviny osmnáctého století.
Asi třetina sgrafit zámku je původních renesančních nebo z doby baroka, zbytek pochází z doby obnovy sgrafitové výzdoby v sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století a jsou autorským dílem týmu pod vedením Olbrama Zoubka. Václav Boštík, Zdeněk Palcr, Stanislav Podhrázský a Olbram Zoubek na lešení u fasád zámku v letech 1974 až 1987 trávili každou stavební sezonu, někteří pokračovali v dalších pracích až do roku 1993.
Panský dům, který od roku 1947 slouží jako mateřská škola, by měl získat původní podobu interiérů a nové využití. Po rekonstrukci již školka v Panském domě nebude. V přízemí by měla vzniknout restaurátorská dílna a zázemí pro odborníky, v prvním patře badatelna a pracovní depozitář, která zámku jako svozovému místu pro mnoho památek chybí. Druhé patro by se využívalo jako bezbariérová galerie a výstavní síň. Zmizí i nynější dětské hřiště před domem, promění se v odpočinkovou zahradu a tím se umožní průchod k zámku.

Zámek Litomyšl
Projekční práce - Zámek Litomyšl - božský zámek 

Související články:

Zámek a Panský dům v Litomyšli by měly podstoupit rozsáhlé opravy  9.1.2017
NPÚ chystá opravu zámku a Panského domu v Litomyšli  11.11.2016
Oprava zámku v Litomyšli 3.5.2016

 
 
 
 

17. 6. 2020 18:48:51. Re: Památkáři připravují obnovu zámku a Panského domu v Litomyšl... Jitka

  Velmi ambiciozní. Tak držím palce.

17. 6. 2020 19:13:23. Re: Památkáři připravují obnovu zámku a Panského domu v Litomyšl... arch

  Kdyz uz to je videt na te fotce... Take vam nekomu prijde ten Sepkuv pavilon jako uplne pitoma konstrukce? Prakticky v podstate nepouzitelne, protoze tam vedou ruzne napric ocelove prvky, ktere dost prekazi pouzivani

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz