Památník ticha v Bubnech by mělo spravovat ministerstvo kultury

Památník ticha v Bubnech by mělo spravovat ministerstvo kultury

(22. 4. 2020) Ministr kultury Lubomír Zaorálek předloží vládě návrh na zřízení příspěvkové organizace ministerstva kultury

   
 
 
 
 

Památník ticha v Bubnech by mělo spravovat ministerstvo kultury

(ČTK) - Památník ticha, který dosud vznikal kolem nádraží Praha Bubny péčí obecně prospěšné společnosti, by se měl stát příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) předloží vládě návrh na její zřízení. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády, které má ČTK k dispozici. Památník ticha by byl 30. příspěvkovou organizací ministerstva. Na letošní rok se počítá s rozpočtem 6,8 milionu korun, pro dva další roky by rozpočet památníku měl být kolem 13,5 milionu korun.

Po dokončení rekonstrukce budovy a vybudování expozice by od roku 2023 měl být rozpočet asi 28 milionů korun. První tři roky by mělo v památníku pracovat devět lidí, od roku 2023 pak asi 23 zaměstnanců. "Materiál jsme dali do meziresortního připomínkového řízení. Očekávám, že na vládu by mohl jít přibližně za měsíc," sdělila 21. dubna 2020 ČTK mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Účelem Památníku ticha má být interpretace osudů části židovského obyvatelstva během druhé světové války a významu nádraží Praha-Bubny a přilehlé městské části Prahy 7, se kterou jsou neoddělitelně spojeny transporty do ghett, koncentračních a vyhlazovacích táborů.

S myšlenkou na přebudování nepoužívaného nádraží Praha-Bubny na Památník ticha přišel před lety filmový dokumentarista a ředitel obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha Pavel Štingl. Památník nemá být jen pietním místem, měl by v něm vzniknout vedle stálé expozice prostor pro sezonní projekty a vzdělávací centrum.

Symbolicky prvním krokem přestavby železniční stanice bylo v roce 2015 odhalení sochy Aleše Veselého, která nahrazuje obvyklý význam základního kamene. Má podobu koleje směřující k nebi. Po mnohaletých neúspěšných pokusech o jednání se státem či městem Praha loni Štingl řekl, že v práci na něm už nechce pokračovat.

Na projektovou přípravu stavby MK poskytlo Památníku Šoa Praha přibližně 5,6 milionu korun, dokumentace se má předložit do konce září. Na další části projektu se počítá s výdaji asi deset milionů korun. MK dále vyčlenilo 50 milionů na vytvoření stálé expozice v Památníku ticha. Výdaje na rekonstrukci a dostavbu budovy MK odhaduje až na 200 milionů korun, o ty se musí navýšit jeho rozpočet; peníze by se měly čerpat v roce 2022.

Součástí materiálu předkládaného vládě je převzetí aktivit obecně prospěšné společnosti Památník Šoa do konce letošního roku. Budovu nádraží a pozemky v Holešovicích se využívají na základě dohod mezi Památníkem Šoa, magistrátem a Správou železnic.

Související články:

Praha vybrala firmu pro přeměnu nádraží Bubny na Památník ticha  11.12.2019
Revitalizace nádraží Bubny na Památník ticha  3.12.2018

Více zde: PAMÁTNÍK TICHA BUBNY

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz