Pardubice tento týden zahájí rekonstrukci Památníku Zámeček

Pardubice tento týden zahájí rekonstrukci Památníku Zámeček

(8. 4. 2020) Základem nové podoby území bude podzemní expozice, která vznikne v novém muzejním objektu podle návrhu architektů Žalského a Podráského ve spolupráci s historikem Vojtěchem Kynclem

   
 
 
 
 

Pardubice tento týden zahájí rekonstrukci Památníku Zámeček

(ČTK) - Pardubice tento týden zahájí rekonstrukci Památníku Zámeček, který je v místě, kde Němci za heydrichiády v roce 1942 popravili obyvatele Ležáků a další české vlastence. Město investuje do přestavby přes 39 milionů korun, více než 21 milionů z toho by měla pokrýt dotace Evropské unie a příspěvek státního rozpočtu. Rekonstrukce by měla trvat zhruba 15 měsíců do července příštího roku, uvedla v tiskové zprávě Nataša Hradní z kanceláře primátora.

"V roce 2022, kdy uplyne 80 let od tragických událostí, už si ale osudy všech českých vlastenců připomeneme ve zrekonstruovaném památníku,
" uvedl primátor Pardubic Martin Charvát (ANO).

Na rozdíl od současnosti bude památník celoročně přístupný, vstup bude nově z Průmyslové ulice, kde vznikne parkoviště. Dominantou národní kulturní památky zůstane nynější pomník, odstraněno bude nevyhovující zázemí, oplocení a některé drobné architektonické prvky. "Základem nové podoby území bude podzemní expozice, která vznikne v novém muzejním objektu podle návrhu architektů Žalského a Podráského ve spolupráci s historikem Vojtěchem Kynclem," uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

Prostoru Památníku Zámeček zůstane pietní charakter a vznikne zde nová expozice. Československá obec legionářská také pracuje na oživení blízké Larischovy vily, v jejímž sklepení trávili vězni poslední hodiny před popravou. Město na její opravu přispěje 15 milionů korun, stejnou částku poskytne Pardubický kraj.

Památník stojí na místě bývalé cvičné střelnice záložního policejního pluku Böhmen, kterou nacisté v létě roku 1942 proměnili na popraviště gestapa. Od 3. června do 9. července 1942 zde popravili 194 českých vlastenců, jejich těla byla zpopelněna a popel vysypán do Labe. V roce 1949 vznikl na místě popraviště památník.

Doplněno Stavbaweb:
Předmětem soutěže bylo nalezení vhodného architektonického řešení pro ideový koncept expozice na území NKP – Pietní území Zámeček v Pardubičkách. Návrh obsahuje i nové řešení expozice NKP (Národní kulturní památka). Nedílnou součástí je řešení nástupního prostoru a přilehlého okolí památníku. Soutěž byla vyhlášena jako užší, anonymní, jednokolová, projektová architektonická.
Více informací o soutěži včetně výsledků najdete na stránkách pardubice.eu ZDE.
Návrh stavby

Související články:
Úpravy Památníku Zámeček  18.5.2018
Památník Zámeček v Pardubičkách  26.10.2017

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz