Pasivní bytové domy Bílá hora

Pasivní bytové domy Bílá hora

Na Bělohorské pláni, Praha 6-Bílá Hora

(8. 9. 2015) ARCHCON ateliér

   
 
 
 
 

Pasivní bytové domy Bílá hora

Dva osově souměrné vilové domy obsahují 16 bytů různých velikostí, které nabízejí bydlení v dojezdové vzdálenosti do centra a zároveň umožňují využití klidného bydlení v zeleni. Rozdělená menší hmota bytového domu zapadá měřítkem do okolní zástavby. Myšlenka osové souměrnosti domů i parteru byla přejata z nedalekého kostela Panny Marie Vítězné na Bílé hoře. Z ulice Na Bělohorské pláni navrhujeme přímou krytou rampu do 1. PP. Úroveň 1. NP je oproti okolnímu terénu zvýšena o 1 m - nadzemní podlaží se tím dostala na platformu, která se mezi domy stane vyvýšeným společným prostorem s posezením pod stromy. Došlo tak ke gradaci parteru mezi domy. Bezbariérový vstup do objektů navrhujeme po rampě podél severní fasády.
Domy mají čtyři nadzemní podlaží, z nichž 4. NP je částečně ustupující. Tvarově je objekt rozdělen do tří hlavních hmot, které jsou výškově i materiálově odlišeny. Projekt je plánován v nízkoenergetickém až pasivním standardu a předpokládá se zde využití rekuperačního větrání a fototermických panelů pro ohřev teplé užitkové vody.

Fasády jsou provedeny ve třech hlavních materiálech: bílá omítka, velkoformátové desky Cembrit Cembonit šedého a cihlového odstínu. Šedý odstín desek rozehrává nepravidelný spárořez, naproti tomu cihlový odstín, který bude především na severní fasádě využívá jednoduché horizontální členění. Balkony jsou vizuálně odcloněny dřevěnou treláží (sibiřský modřín), která se opakuje i na clonících stěnách mezi předzahrádkami a u bočních stěn pergol v 1.NP. Předpokládáme porůstání pergoly a treláže popínavými rostlinami. Barevný kontrast fasádám dávají textilní rolety na oknech na jižní, východní a západní fasádě a textilní výsuvné markýzy na terasách v 4.NP v tmavě červeném odstínu. Veškerá okna navrhujeme jako dřevohliníková s izolačním trojsklem a větracími štěrbinami. Zábradlí balkonů je pojato jako skleněné z poloprůhledného mléčného skla s ocelovými nosnými prvky.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

 
 
 
 
50.0745903
14.3201055
Pasivní bytové domy Bílá hora

Pasivní bytové domy Bílá hora
Na Bělohorské pláni
Praha 6-Bílá Hora

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz