PASK – pavilon skla Klatovy

PASK – pavilon skla Klatovy

Hostašova 917, 339 01 Klatovy

(14. 8. 2017) Jiří Bíza a Martin Kožnar

   
 
 
 
 

PASK – pavilon skla Klatovy

Rekonstrukce stávajícího pavilonu na pavilon skla byla navržena pro umístění soukromé sbírky historického skla Loetz a pořádání krátkodobých výstav současného skla.
Pavilon byl postaven v roce 1959 v akci Z pro výstavy klatovských karafiátů. Od 80. let do současnosti v něm byl umístěn depozitář a dílny Vlastivědného muzea.
Největší architektonickou hodnotou pro nás byla figura stavby – odstranili jsme přidané historické vrstvy, aby vyniknul čistý základní tvar pavilonu ve tvaru písmene U. Zazdili jsme všechny původní otvory včetně centrálního vstupu a prolomili symetricky dva nové otvory ve štítech. Jeden otvor je vstupem. Oproti původnímu centrálnímu je umístěn asymetricky, aby expozice mohla vyplnit celý prostor. Orientaci jsme zdůraznili organickou křivkou chodníku vinoucí se z ulice zahradou k pavilonu. Druhým otvorem je velké okno s průhledem do zahrady, které dává tušit světlo na druhé straně expozice při vstupu a vytváří tak uvnitř výstavy „pauzu“ s posezením. Třetí otvor tvoří kruhový světlík s horním rozptýleným světlem. Expozice je umístěna do vitrín, které jsou součástí obvodových stěn, takže se návštěvník pohybuje obklopen tvary a barvami historického skla. Tvarování vitrín vycháelo z geometrie pavilonu a dotváří podobu interiéru. Ten je rovněž určen pro krátkodobé výstavy objektů různých měřítek. Součástí expozice je betonové točité schodiště do suterénu, kde je zázemí. Další technické zázemí se šatnou je ve zděné „kapse“ u vstupu. Bílá sjednocující barva podtrhuje barevnost exponátů i zahrady a nechává vyniknout tvaru pavilonu i vnitřnímu prostoru v jemných odstínech. Organicky tvarovaná zahrada, přístupná veřejnosti, doplňuje geometrický koncept. Grafika a vizuál pavilonu v detailech řezů písma Gotham doplňuje architekturu.

Autorská zpráva
Stavba byla zařazena mezi nominace České ceny za architekturu 2016

Pavilon byl publikován v časopise Stavba 2/2015

Autoři: atelier 25 s.r.o. – MgA. Martin Kožnar, Ing. arch. MgA. Jiří Bíza

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2014

 
 
 
 
49.3938059
13.2975861
PASK – pavilon skla Klatovy

PASK – pavilon skla Klatovy
Hostašova 917
339 01 Klatovy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz