Penzion v Opavě

Penzion v Opavě

Hálkova 1756/13, Opava

(19. 10. 2021) City Work

   
 
 
 
 

Penzion v Opavě

V roce 2012 město Opava vyhlásilo architektonickou soutěž o návrh budovy s malometrážními byty. Náš návrh se v této soutěži umístil na děleném prvním místě.
Pozemek pro dům se nachází na rozmezí dvou městských struktur, zástavba rodinných domů se zde konfrontuje s panelovým sídlištěm. Novostavba hmotově navazuje ze severovýchodu na sousední bytový dům a doplňuje stávající zástavbu. Zároveň indikuje budoucí dostavbu celého bloku. Vytváří protějšek panelovým domům a umožňuje vytvoření intimního vnitroblokového prostředí na jihovýchodní straně. kam jsou byty orientovány. Dvůr slouží jako zahrada pro obyvatele domu.


V objektu je v pěti nadzemních podlažích 52 bytů ve dvou variantách: s oddělenou kuchyní nebo s kuchyňským koutem v obytném prostoru. Každý byt má balkon nebo předzahrádku. Podél severozápadní fasády je prosklená chodba se vstupy do jednotlivých bytů, která slouží i pro sociální kontakty obyvatel. Okna této komunikace jsou orientována na vnitřní okna bytů, což umožní jejich dobré prosvětlení a vizuální kontakt s děním na chodbě. Chodba je napojená na schodiště s výtahem, které je hmotově přiznané směrem do ulice. V přízemí jsou kromě vstupních prostor společenská místnost, sklepní kóje, vyšetřovna a technické prostory.

Autorská zpráva
Foto: Aleš Jungmann


Penzion IV, ul. Hálkova, Opava
Investor: S
tatutární město Opava
Autoři: Juraj Sonlajtner, Václav Alda, Peter Jurášek, Jakub Obůrka; spolupráce Vladimír Vonka, Jan Kupec
Generální projektant: Technico Opava s.r.o.
Zastavěná plocha: 916 m2
Užitná plocha: 3188 m2
Stavební náklady: 80 mil. Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.9441818
17.9126207
Penzion v Opavě

Penzion v Opavě
Hálkova 1756/13
Opava

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz