Praha zřídila komisi pro stanovení technologie opravy pláště Karlova mostu

Praha zřídila komisi pro stanovení technologie opravy pláště Karlova mostu

(10. 11. 2011) Praha bude hledat způsob, jak se bude opravovat další část Karlova mostu. Radní zřídili komisi, která stanoví kritéria pro obnovu pláště mostu. Má například nastavit pravidla, podle kterých budou zachovány nebo vyřazeny historické kameny. Předsedou komise se stane šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek.

 
 
 
 

Praha zřídila komisi pro stanovení technologie opravy pláště Karlova mostu

Praha bude hledat způsob, jak se bude opravovat další část Karlova mostu. Radní zřídili komisi, která stanoví kritéria pro obnovu pláště mostu. Má například nastavit pravidla, podle kterých budou zachovány nebo vyřazeny historické kameny. Předsedou komise se stane šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek.

Rekonstrukce Karlova mostu 2007 (foto: Matěj Baťha, zdroj Wikipedie)
ČTK to v tiskové zprávě sdělil náměstek primátora Antonín Weinert (ČSSD). Předsedou komise se stane šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek.

Město dosud nechalo opravit zábradlí, mostovku a část mostu na Křižovnickém náměstí na staroměstské straně mostu. Rekonstrukci tvrdě kritizovali někteří památkáři a veřejnost. Podle některých odborníků bylo vyměněno více kvádrů, než bylo potřeba. Podle Weinerta se při opravě horní části mostu zasahovalo především do novodobě upravených konstrukcí. Nyní chystaná rekonstrukce se bude týkat „historicky hodnotných a nenahraditelných konstrukcí", dodal. „Proto usilujeme o to, zajistit co největší zodpovědnost," zdůvodnil zřízení komise Weinert.

Komise se má zaměřit na stanovení kritérií pro obnovu pláště mostu, zejména pro zachování či vyřazení kamenů opláštění, ošetření kamene nebo určení způsobu spárování. Na základě doporučení komise bude zpracována projektová dokumentace.

Kromě Kněžínka v komisi usednou například ředitel magistrátního odboru městského investora Jiří Zlatohlávek, Roman Šafář z katedry betonových a zděných oknstrukcí FSv ČVUT, vedoucí ateliéru restaurování AVU v Praze Petr Siegl, šéf ateliéru restaurování kamene Univerzity Pardubice Jiří Novotný, Zdeněk Chudárek z Národního památkového ústavu, Jan Bárta z Klubu za starou Prahu a Bohumil Chomout ze Svazu kameníků a kamenosochařů.
Weinert již dříve uvedl, že očekávaná etapa rekonstrukce bude trvat 14 až 20 let, vyměnit bude potřeba asi 64 000 kvádrů. Praha proto zvažuje otevření zvláštního lomu na tento typ pískovce.

Karlův most je druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v České republice. Nahradil Juditin most, který strhlo jarní tání roku 1342. Stavbu zahájil císař Karel IV. roku 1357, dostavěn byl na počátku 15. století. Jeho délka je 520 metrů. Až do roku 1879 se jmenoval Kamenný.
zpráva ČTK

Karluv most (foto: Brozik, zdroj Wikipedie)

Související články:
Stavebníci Karlova mostu používali moderní metody 13.5.2009
Oprava Karlova mostu - stránky s cílem seriózně informovat veřejnost o probíhající opravě.
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz