Praze 1 se nelíbí změny, jež umožní přestavbu Masarykova nádraží

Praze 1 se nelíbí změny, jež umožní přestavbu Masarykova nádraží

(15. 3. 2012) Praha 14. března (ČTK) - Praha 1 nesouhlasí s navrhovanou změnou územního plánu, která umožní přestavbu Masarykova nádraží. Na dnešní tiskové konferenci to řekl starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Po vedení města bude požadovat dopravní a urbanistické studie, které by záměr města ospravedlnily. Městská část se také chystá připomínkovat páteční veřejné projednání, kde by měly zaznít i její konkrétní výtky. Praha 8 naopak chystanou změnu územního plánu v lokalitě Masarykovo nádraží - Florenc vítá.

 
 
 
 

Praze 1 se nelíbí změny, jež umožní přestavbu Masarykova nádraží

Praha 14. března (ČTK) - Praha 1 nesouhlasí s navrhovanou změnou územního plánu, která umožní přestavbu Masarykova nádraží. Na dnešní tiskové konferenci to řekl starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Po vedení města bude požadovat dopravní a urbanistické studie, které by záměr města ospravedlnily. Městská část se také chystá připomínkovat páteční veřejné projednání, kde by měly zaznít i její konkrétní výtky. Praha 8 naopak chystanou změnu územního plánu v lokalitě Masarykovo nádraží - Florenc vítá.

Návrh změny územního plánu projednávali radní Prahy 1 i komise územního rozvoje této městské části. Výsledkem je několik věcných připomínek, které ale Lomecký zatím odmítl blíže popsat. "Jedná se o důležitý prostor, spojnici mezi Prahou 1 a 8, a je tedy nezbytná urbanistická a dopravní studie. Pak, až bude vyhotovena a bude v souladu s tou koncepcí města, pak není problém, aby projekt pokračoval," uvedl Lomecký. Podle něj ze strany městské části nejde o obstrukci. "Chceme jen najít to nejlepší řešení," řekl.
sarykovo nádraží, foto Lukáš Beran
S plány hlavního města naopak souhlasí starosta Prahy 8 Jiří Janků (ODS), který oceňuje zejména to, že se propojí Nové Město a Karlín. "Je to úprava, na kterou již dlouho čekáme a která umožní určitou transformaci této lokality," uvedl Janků.

Návrh magistrátu počítá na Masarykově nádraží se zachováním železničního provozu a také zachováním poštovního dvora. S odejmutím jeho památkové ochrany totiž nesouhlasilo ministerstvo kultury. Plán města tak neobsahuje rozšíření kolejiště nádraží na úkor pošty u Hybernské ulice. Přesunutím kolejiště se původně měla uvolnit plocha na opačné straně u ulice Na Florenci, kde se plánovala nová výstavba.

Co naopak návrh zohledňuje, je přestavba autobusového nádraží na Florenci a propojení ulic Na Florenci a Pernerova. U Muzea hlavního města Prahy by měl vzniknout nový veřejný prostor se zelení, který by pokračoval směrem k Vítkovu. Uvažuje se také o možném budoucím propojení ulic Na Florenci a Opletalova například podchodem nebo nadchodem nad kolejištěm nádraží. Změna počítá též s vybudováním železničního muzea v areálu bývalého depa Masarykova nádraží.

Související články:
Pražané mohou dávat připomínky k přestavbě Masarykova nádraží 12.3.2012

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz