Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023

Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023

(3. 8. 2022) Podle projektu studia MCA atelier

   
 
 
 
 

Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023

Jedno z nejvýznamnějších a nejživějších pražských náměstí – Jiřího z Poděbrad – je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. O jeho proměně se mluví již více než dvacet let. Rada hl. města včera odsouhlasila financování projektu, které navrhlo studio MCA atelier, do jehož podoby se zapojila i veřejnost. Proměna by měla začít v roce 2023. 

Stávající stav náměstí Jiřího z Poděbrad a jeho architektonická podoba vznikaly postupně nekoncepčními úpravami, které probíhaly od sedmdesátých let a v současnosti nevyhovují jeho vytížení a užívání. Úprava parku nebyla od doby jeho vzniku dokončena v jednotném konceptu a veškeré úpravy podobu náměstí ještě více roztříštili.

„Náměstí Jiřího z Poděbrad je veřejným prostorem celoměstského významu, který navíc bezprostředně navazuje na Vinohradskou ulici, což je jedna z nejdůležitějších městských tříd. Jiřího z Poděbrad má tak velký kulturní význam a lidé zde tráví mnoho času, kvůli současnému stavu však nemůže být plně využíváno. I proto jsme se na základě mnoha jednání rozhodli, že jeho obnova bude financována z rozpočtu hlavního města,“ komentuje proměnu náměstí Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.

Náměstí Jiřího z Poděbrad se tak po letech konečně dočká nové podoby. Přibydou zde nové stromy, zeleň, závlahový systém, který pracuje s dešťovou vodou, a bude obnovena i funkčnost fontány. Cílem proměny náměstí je vytvořit důstojný předprostor kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, ale také zlepšit průchodnost skrze náměstí i bezpečnost obyvatel. Před kostelem vznikne menší „náměstí“, které poslouží pro veřejné akce.

„Dlážděnou plochu před kostelem budou lemovat podélné aleje platanů. Součástí návrhu je také zlepšení způsobu zavlažování a zkvalitnění zelených ploch včetně vybudování retenční nádrže. Vše pak bude respektovat městské standardy jak pro hospodaření s dešťovou vodou, tak pro stromořadí. Obnova řeší celé náměstí komplexně včetně technické infrastruktury i mobiliáře,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

„Hlavním lákadlem pro obyvatele jsou i tradiční trhy, se kterými se samozřejmě počítá. Ty se přesunou dále od základní školy. Dále se počítá i s obnovou dětského hřiště, které se rozšíří a bude mít nové herní prvky a vodní atrakce. Náměstí také doplní bezbariérový vstup do metra, který se již staví,“ říká Jiří Ptáček, starosta Prahy 3.

Do celého návrhu se zapojila i veřejnost, která se k jeho podobě mohla vyjádřit přímo na místě v participačním kontejneru, který vznikl ve spolupráci Městské části Prahy 3 a IPR.

Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o projekt celoměstského významu, městská část se spolu s hlavním městem dohodla, že rekonstrukce náměstí bude realizovaná z rozpočtu hl. m. Prahy.

Tisková zpráva


Související články:
Praha 3 zadala projekt rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad


Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 8. 2022 18:17:17. Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023. Jitka

  Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích?
Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?

7. 8. 2022 20:45:28. Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023. přemysl navrátil

  V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz