Radek Lampa architekt, Slon v architektuře, Rodinné domy

Radek Lampa architekt, Slon v architektuře, Rodinné domy

(7. 1. 2020) Nové knihy z pera architektů Ústavu navrhování I Fakulty architektury ČVUT

 
 
 
 

Radek Lampa architekt, Slon v architektuře, Rodinné domy

Navrhují domy i zoologické zahrady. Čtyři uznávaní architekti vydali hned tři různé publikace zachycující jejich dosavadní tvorbu. Spojuje je nejen stejné vydavatelství, ale především láska k architektuře, unikátní pohled a styl, a také, že všichni kromě své bohaté architektonické praxe působí jako vyučující na Ústavu navrhování I Fakulty architektury ČVUT.


Radek Lampa architekt
V pondělí 6. ledna vychází publikace s názvem Radek Lampa architekt. Lampu coby výrazného představitele současné střední generace českých architektů popisuje děkan Fakulty architektury ČVUT Ladislav Lábus těmito slovy: „Jeho jasné a přesné pojmenování problému, jeho nekompromisní analýza, následné definování úkolu a brilantní popsání konceptu nemá v našich poměrech konkurenci.“

Lampa vypráví o své umělecké tvorbě a životní praxi. Představuje vybrané důležité stavby a projekty, a to nejen na fotografiích, ale také pomocí skic a piktogramů.  Nahlíží na vlastní návrhy i realizace, vysvětluje, jak vznikaly, jak analyzoval místo, co vedlo ke konceptu a co předcházelo konkrétnímu návrhu. Kniha je doporučením a návodem, jak postupovat, učebnicí přístupu při hledání konceptu k různým typům staveb.
„Snažím se, aby moje stavby byly emočně vyzývavé, rajcovní, provokativní – prostě sexy,“ říká o své tvorbě Lampa. „Neznamená to, že by stavba svým tvarem, barvou vyjadřovala něco sexuálního. Sexualita je v něčem jiném. Žena vidí na ulici hezkého muže a on není nahý́ – přesto je pro ni sexy. Každá stavba, která je plnokrevná, plnohodnotná, nabitá energií, světlem, prostorem, hrou, má atributy být sexy,“ vysvětluje architekt.

Lampa svou knihu napsal jak pro odbornou veřejnost, tak pro zájemce o architekturu, studenty architektury a začínající architekty. Především ji ale napsal pro sebe a pro své kolegy. „Moje vyprávění není o domech a projektech, nemá to být jejich suchý technický popis. Je o tom, co má každý́ architekt nejraději, o myšlenkách, na něž mu kvůli ostatním profesním povinnostem zbývá vždy tak málo času, o jeho snech, vizích, fantaziích, které se zhmotňují na papíře či monitoru, je to o samotném návrhu domu, o vzniku jeho konceptu a základní myšlenky,“ říká Lampa.

Radek Lampa,
vydalo nakladatelství Karel Kerlický – KANT v roce 2019,
276 stran,
ISBN: 978-80-7437-303-9
KANT: Radek Lampa architekt


Slon v architektuře
Další architekt z Ústavu navrhování I Fakulty architektury, Pavel Ullmann, pokřtil svou novou knihu Slon v architektuře. O navrhování zoologických zahrad během druhého adventního víkendu přímo v pražské zoo.

Ullmann se více než dvacet let věnuje navrhování životního prostředí zvířat. V knize poutavě vypráví o svých zkušenostech s napínavým procesem tvorby architektury pro zoo, o spolupráci se zoology i tom, co se od zvířat naučil o architektuře pro lidi. Málokdo z návštěvníků zoologických zahrad si uvědomí, že pavilony i s jejich interiéry, výběhy, parky a vůbec celá koncepce areálu jsou detailně promyšlenou prací architekta.

Tato zcela výjimečná publikace s mnoha exkluzivními barevnými fotografiemi přináší nevšední pohled do zákulisí i historie navrhování zoo a je doplněna také řadou technických výkresů a skic. „Pokud chcete obdivovat krásu, vyrazte do přírody. Pokud chcete obdivovat smysl a řád, vyjděte za architekturou. A pokud náhodou chcete obdivovat obojí, zvu vás do zoo,“ pobízí Ullmann.

Pavel Ullmann, Slon v architektuře.
O navrhování zoologických zahrad, vydalo nakladatelství Karel Kerlický - KANT v roce 2019,
160 stran,
ISBN: 978-80-7437-304-6
KANT: Slon v architektuře
 

Stempel - Tesař - Šlapal
Rodinné domy
Koncem listopadu v Galerii Jaroslava Fragnera pokřtili svou knihu Rodinné domy architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař, editor Petr Volf a fotograf Filip Šlapal. Kniha představuje více než dvě desítky rodinných domů. Domy jsou ukázány nejenom v exteriérech a interiérech, ale také v začlenění do místa či okolní přírody. Každý má svůj příběh, každý je originál. Podle Petra Volfa, autora úvodní eseje, jsou totiž domy od těchto architektů zhmotněnými portréty jejich investorů a za desetileté období jejich společné tvorby se staly synonymem kvality tkvící v souladu čistých forem a pečlivě propracovaných vnitřních dispozic.

Ján Stempel, Filip Šlapal, Jan Jakub Tesař, Petr Volf (ed.), Rodinné domy,
vydalo nakladatelství Karel Kerlický - KANT v roce 2019,
152 stran,
ISBN: 978-80-7437-298-8
KANT: Stempel - Tesař - Šlapal, Rodinné domy

tisková zpráva, Stavbaweb

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz