Rekonstrukce a nástavba secesního domu

Rekonstrukce a nástavba secesního domu

Krkonošská ulice, Praha-Vinohrady

(6. 11. 2018) Radek Jaroušek, Magdalena Rochová

   
 
 
 
 

Rekonstrukce a nástavba secesního domu

Bytový dům se nachází v Praze na Vinohradech v blízkosti Riegerových sadů – severní fasádou je orientován do ulice, jižní fasádou do vnitrobloku. Zásadní pro nás bylo zachování jeho secesního charakteru. Hodnotné secesní prvky, jako velké dvoukřídlé vstupní a interiérové dveře, vysoké stropy, teracové schody s ornamenty, zábradlí schodiště, špaletová okna směrem do ulice včetně parapetního obkladu, velké parkety, ornamentální štuky, zábradlí lodžií jsme se snažili zachovat či nahradit replikami.
Fasádu do ulice jsme propojili s parterem, vznikly krajní vstupy do nových provozoven protažením otvorů na stejnou úroveň jako vstup do domu. Středové okno v nově vzniklém bistru bylo protaženo na úroveň podlahy provozovny. Ve střešní části směrem do ulice vznikla tři ateliérová prosklení nové půdní vestavby. Směrem do dvora došlo k výraznějším změnám. Do části půdy jsme navrhli hmotu průběžného vikýře střešní vestavby. Vikýř je celý prosklený s minimální tloušťkou profilů okenních otvorů. Při otevření se okno skryje do zděné kapsy, vzniká tak jakási vnitřní terasa. Výraz vikýře jsme sjednotili pomocí pevných a posuvných dřevěných roštů. Výtah jsme schovali do hmoty domu směrem do dvora, do prostoru bývalých spíží. Byla posunuta okna na podestách ve schodišťovém prostoru tak, aby byla možnost výstupu z výtahu na mezipodestách. Krajní okna na obou stranách fasády jsou protažena na úroveň podlahy, středové okno do obývacích částí zvětšeno. Před okna a na nově vzniklé balkóny byl použit sjednocující prvek zábradlí, které je v designu původních zábradlí lodžií.
Zahrada byla dorovnána až k domu zrušením zapuštěného dvorku. Mezi výstupem z domu a zahradou vznikl zářez se schody, pozemek ohraničuje plot z betonových cihel. Propojení přízemí domu s nebytovými prostory a zahrady je řešeno pomocí terasy. Zahrada slouží obyvatelům domu a také jako venkovní zahrádka pro bistro.

Jednotlivé byty a nebytové jednotky byly dispozičně komplikované, mnohokrát v průběhu let také různě měněné a zanesené. Nová dispozice přízemní části je rozdělena vstupem a schodištěm na dvě provozovny, zamýšlené jako bistro a zmrzlinářství. Ve čtyřech patrech jsme navrhli jednotnou dispozici se dvěma podobně velkými byty: jeden z nich má obytnou část do ulice, druhý do dvora. Do bytu orientovaného obývací částí do ulice se vstupuje přes velkou vstupní halu, která je propojena vysokými dveřmi do hlavního obytného prostoru s kastlovými okny a arkýřem. Ze vstupní haly je přístupná také šatna, koupelna a velká ložnice, orientovaná do dvora. Do bytu orientovaného obývací částí do zahrady vstupujeme halou, která je oddělena od obytného prostoru vestavnou šatní skříní. Obytný prostor je rozdělen na kuchyň, jídelní část a obytnou část. Z obytné místnosti vede chodba, ze které je napojení do šatny, koupelny a do velké ložnice s kastlovými okny, která je orientována do ulice.
V půdní vestavbě v posledním patře je velký byt s proskleným průběžným vikýřem do dvora a šikmou střechou do ulice. Do bytu se vchází vstupní halou, z níž jsou vstupy do velkého obytného prostoru, šatny, koupelny, ložnice směrem do ulice a pracovny směrem do dvora. Obytný prostor je orientován do dvora a má velká okna s tenkými rámy.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


Autor: JRA   Jaroušek Rochová architekti – Ing. arch. Radek Jaroušek, Ing. arch. Magdalena Rochová; spolupráce Ing. Tomáš Hrubeš, Ing. Radek Brandejs, Techorg s.r.o., Klára Jeníková, Marek Unger
Návrh zahrady: Atelier Partero
Užitná plocha: 1307 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz