Rekonstrukce a přestavba mlýna

Rekonstrukce a přestavba mlýna

Středočeský kraj

(16. 11. 2018) Stempel & Tesař architekti

   
 
 
 
 

Rekonstrukce a přestavba mlýna

Od prvního setkání s majiteli bylo jasné zadání, jaké má jejich bydlení splňovat požadavky: „Má být neotřelé a přitom neokázalé“. Byli jsme teprve na začátku hledání vhodného místa, kde by měl dům stát. Přání bydlení na samotě splnil svou polohou a geniem loci starý mlýn u zaniklého rybníka. Po první návštěvě bylo rozhodnuto: „Tady a v tomto domě; nebude se stavět, ale rekonstruovat.“ Stáří mlýn poznamenalo. Léta bez péče, vlhkost a nevhodná dispozice vedla k radikálnímu řešení. Na místo „plastické operace“ razantní „transplantace“.
Nikoli povrchní omlazení, ale ozdravení všech zásadních konstrukcí tak, aby se nevytratilo kouzlo staletí. Hlavním úkolem bylo do útrob domu dostat vzduch a světlo. Nikdo si ale nepřál narušit štít, proto jsme „amputovali část trupu“. V původním objemu stavby tak vzniklo patio, kudy do interiéru přes prosklený „řez domem“ vniklo slunce. Hlavní štít se obnažil z obou stran a proudění čerstvého vzduchu jej zbavilo věčné vlhkosti, které by se s obnovením rybníka znásobilo. Stávající krov se zrenovoval. Z obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou je možné se stále pohledem na práci předků kochat; prostor je otevřen zrušením stropu přes dvě patra.
Vstup do mlýna zůstal na původním místě, mlýnské kolo bylo vyrobeno tradičním řemeslným způsobem. Celé přízemí včetně patia má čedičovou dlažbu. Pečlivým způsobem jsme takto postupně obnovili nebo vyměnili jednotlivé části mlýna tak, abychom splnili vytýčený cíl, nevzít domu krásu stáří. Obrazně přirovnáme naši práci architektů a všech spolupracujících řemeslníků k lékařům, které své pacienty léčí. Stejně jako v jejich v práci je nutné k uzdravení víc. Tím vdechnutím života, tím uzdravením bylo zabydlení novými majiteli. Dům nalezl znovu svoji funkci, smysl života domu.

Autorská zpráva
Rekonstrukce mlýna byla zařazena mezi nominované projekty České ceny za architekturu 2018

Autoři: prof. Ing. arch. Ján Stempel, Ing. arch, Jan Jakub Tesař; spolupráce Ing. Aleš Herold

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

16. 11. 2018 18:48:09. Re: Rekonstrukce a přestavba mlýna. Ondřej

 
 
 
 

16. 11. 2018 18:48:09. Re: Rekonstrukce a přestavba mlýna. Ondřej

  Zbytečně zmrzačený dům. Škoda...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz