Rekonstrukce domů v Praze na Žižkově

Rekonstrukce domů v Praze na Žižkově

Táboritská 17/26, 16/24, 15/22, Praha 3 -Žižkov

(4. 2. 2019) Atelier ABV

   
 
 
 
 

Rekonstrukce domů v Praze na Žižkově

Domy tvoří silný dobový akcent při vstupu do Žižkova, jejich monumentální severní průčelí do frekventované Táboritské ulice zdůrazňují symetricky umístěné schodišťové věže a červené sklípkové rizality s obkladem z plechových lamel. Cílem rekonstrukce je alespoň částečná integrace objektu do obrazu Žižkova. Zlepší se jeho tepelně technický standard a také estetická úroveň, fasádu na severním průčelí autoři projektu nahradí prosklenou stěnou. Propojí plné rizality sklípků, které zbaví barevného a materiálového akcentu. Odstraní také nevyužívané lodžie před dvěma krajními schodišti, jejich vnitřní obvodový plášť nahradí prosklenou fasádou. Příznivý vliv na exteriér budovy bude mít i odlišné barevné ladění průběžných chodeb v jednotlivých podlažích. Skelet obchodní vybavenosti zůstane zachován, nad úrovní druhého patra bude nový strop se světlíkem. Boční štítové stěny obchodní podnože budou plné. Spolu s dílčím otevřením některých nebytových prostor do rozšířených průchodů se docílí dojmu krátké pasáže. V místě rozšířeného průchodu do Sudoměřské ulice bude nová dostavba obchodní vybavenosti.

Návrh rozšiřuje průchody včetně dnešních schodišť přes šestimetrový modul panelové soustavy VVÚ ETA. Vybouráním stropu a čelních stěn krajních polí nebytových prostor dojde k optickému propojení a průhledům. U fasády obchodní podnože bude rozšířeno prosklení vykonzolovaného podlaží. Režný hurdiskový obklad parapetu a nadpraží okenního pásu nahradí kompaktní desky ve světlém odstínu. Tato úprava předpokládá umístění vývěsních štítů a reklam obchodů. Ocelohliníkové konstrukce výkladců se vymění za kvalitní z hliníkových profilů.
Jižní průčelí má slepý parter se zadními fasádami obchodů a vybavenosti a nevyužitou plochu na střeše podzemních garáží. Jeho úprava spočívá především v barevném pojednání s rozlišením tvarových celků. Zábradlí lodžií bude ve většině případů vyměněno za výplně z desek s probarvenou omítkou, ve vyšších polohách by se mohlo využít zábradlí prosklené.
Manipulační a skladové prostory budou upraveny tak, aby sem veřejnost měla přístup z rozlehlé plochy na střeše podzemních garáží. Zároveň je ale třeba zachovat dvojici zásobovacích koridorů. Při průzkumu se architekti setkali s tím, že někteří obyvatelé domů mají potíže s hlukem, který způsobuje zásobování v ranních hodinách. Navrhli proto dva kryté koridory se subtilním ocelovým skeletem krytým polykarbonátem. V podélném směru je doplnili pergolami. Podpory pergol i koridorů budou osazeny v betonových prefabrikovaných vanách pro popínavou zeleň. Vznikne tak alespoň částečně zastíněný venkovní prostor, který může být částečně využit jako předzahrádka bistra, případně vybaven herními prvky pro děti.

Autorská zpráva

Investor: Městská část Praha 3 
Autoři návrhu: Architektonický atelier ABV – Ing. arch. Petr Benda, Ing. arch. Eva Letovská, Ing. arch. Veronika Suchánková 
Projekt: D plus, projektová a inženýrská a.s.
Předpokládané náklady: 80 mil. Kč + DPH
Předpokládané termíny realizace: 2019 – 2020

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

31. 3. 2023 18:50:36

Re: Re: Re: Novela stavebního zákona nenaplnila svůj možný poten...

Vy si vážně myslíte, že politici nemluví o tom, jak fungují místní municipaity proto, že jsou slepí? To snad ne. Vždyť jsou to titíž lidé. Proč myslíte, že ustoupili tlaku obcí na ponechání obecných stavebních úřadů pod kuratelou samosprávy? Prý že by k nim měli lidi dál - ale ty úřady tam přece měly zůstat jako pobočky. Jenže politici v parlamentu přece nemohou říct politikům z obcí, že jejich jediný argument pro zrušení centrálního úřadu je lež. Ó pardon, zapomněla jsem na druhý: obce by ztratily vliv. Ale na co vlastně, když tak vehementně tvrdí, že do výkonu státní správy nezasahují. Místo toho by přece stačilo přidat jednoduchou větu, že obec je na svém území vždy dotčeným orgánem. A mohla by si třeba jako dotčený orgán hlídat soulad s územním plánem, který si sama schválila. To by bylo krásné - hned by se snížil počet úředníků státní správy :-) Jinak souhlasím, že za tabulkový plat se na úřad odborníci shánějí těžko. A pak se ještě musí rozloučit s kreativitou, kterou by stavebníci tak chtěli, protože úředník prostě smí jen to, co má v zákoně. A co si budeme povídat, ten je každou novelou horší a horší. Bylo by to krásné, kdyby už ministerstva přestala vymýšlet další a další úkoly, zákazy a příkazy, hlídání tohohle a támhletoho, a místo toho začala likvidovat nepotřebné předpisy. Bez toho přece nikdy nemůže dojít k tolik slibovanému snížení byrokracie.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz