Rekonstrukce domu v Ráji

Rekonstrukce domu v Ráji

V Ráji, Lázně Bohdaneč

(30. 4. 2021) ZETTE atelier

   
 
 
 
 

Rekonstrukce domu v Ráji

V Ráji, tak se jmenovala osada, jež město Lázně Bohdaneč ve 20. století definitivně pohltilo. Přesto je vlastním světem, jako by nebyla dotčena životem kaváren, salonů a promenád maloměstských lázní. Náves, která zatím nebyla přepsána, podtrhává charakter vesnice. Rajská strouha náves krájí na dvě poloviny. S úpravami koryta potoka se trochu netrefili. Betonové břehy a neustále ošmikávaná košťata vrb pracovníky služeb města ilustrují současné estetické normy. Kolem dokola je plac obestavěn domy, spíše chalupami, z nichž většina má v druhém plánu ještě hospodářský objekt. Domy se většinou obrací štíty na náves. Jeden dům je však jiný. Asi škola nebo pošta. Je vyšší, má silně zvýrazněnou atiku, okna jsou široká a střecha není sedlová, ale individualisticky rovná. Měřítko i velikost je o úroveň výš než domy kolem. Zatím se nezdá nic špatně, avšak pravda je taková, že dům není poštou, školou, ani kavárnou či hospodou. Je stejně jako domy kolem rodinným domem. A právě jeho rekonstrukce byla našim úkolem.

 
Určujícím impulzem pro návrh bylo uvědomění, že dům svou velikostí a měřítkem odpovídá tak jeden a půl násobku okolních staveb. A tak jsme z něho udělali dva domky, větší a menší. To nám také napovědělo původní členění oken. Dům má do návsi dva štíty. Členění „na dva domky" se propisuje v oknech, štítech, ale také ve vnitřním uspořádání. Menší domek je reprezentativní částí. Je zde hala, obývací pokoj a pracovna. Větší naplňuje rodinné zázemí. Západní fasáda a hospodářské kůlny vymezují směrem do zahrad dvorek se starou rozeklanou třešní. Tímto směrem se dům otevírá vstupy a širokými okny. Vše sedí stále nalajnováno logikou celé stavby.

Autorská zpráva

Autor: Zdenek Balík; spoluautor Josef Krejčí

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.0756015
15.6797896
Rekonstrukce domu v Ráji

Rekonstrukce domu v Ráji
V Ráji
Lázně Bohdaneč

Komentáře ke článku

 
 
 
 

30. 4. 2021 19:35:21. Re: Rekonstrukce domu v Ráji. Jitka

 
 
 
 

30. 4. 2021 19:35:21. Re: Rekonstrukce domu v Ráji. Jitka

  Co se povedlo udělat z té krabice je paráda. Fasáda se mi moc líbí. Jen bych v tomhle prostředí čekala tmavou střechu.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz