Rekonstrukce Severních teras a Žižkových sadů v Hradci Králové

Rekonstrukce Severních teras a Žižkových sadů v Hradci Králové

(13. 7. 2020) Město má územní rozhodnutí 

   
 
 
 
 

Rekonstrukce Severních teras a Žižkových sadů v Hradci Králové

(ČTK) - Město Hradec Králové získalo pravomocné územní rozhodnutí na rekonstrukci historických severních teras a přilehlých Žižkových sadů v centru města. Na vydání územního rozhodnutí město pracovalo tři roky, celý projekt radnice chystá od roku 2012. Město nyní bude připravovat další stupně projektu rekonstrukce, uvedla dnes radnice. Oprava teras za odhadovaných více než 100 milionů korun patří mezi investiční priority města.

Severní terasy, které stojí na místě někdejších městských hradeb, jsou značně zchátralé. Některá schodiště a cesty jsou uzavřené. Takzvané jižní terasy a terasy u bývalého pivovaru město nákladem 72 milionů korun opravilo v roce 2011.

"Získání územního rozhodnutí je pro nás zcela zásadní. Severní terasy a Žižkovy sady se nacházejí v městské památkové rezervaci, což je nejvyšší památková ochrana," řekl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

Radnice bude nyní připravovat dokumentace pro stavební povolení a pro výběrové řízení na stavební firmu. "Zvažujeme také variantu, že se budou severní terasy opravovat postupně na etapy. Jakékoliv odhady termínů jsou v tuto chvíli předčasné," uvedl Bláha. Vše podle něj bude záležet na tom, zda město bude mít v době koronavirové hospodářské krize na opravy peníze.

Na rekonstrukci teras a sadů město již v roce 2012 vypsalo architektonickou soutěž, kterou vyhrál pražský ateliér Projektil architekti. Návrh Projektilu respektoval původní koncepci parku architekta Františka Thomayera z roku 1905. Projektil také vyřešil přístup do parku z historického centra a zároveň odclonil park od rušné třídy ČSA.

Při rekonstrukci by stavbaři měli odstranit soustavu schodišť pod Radoušovou ulicí nedaleko Klicperova divadla. Nové by měly být opěrné zdi pod divadlem včetně horní terasy nebo visuté lávky pro pěší. Terasy by měly být bezbariérové. Rekonstrukce východní části Žižkových sadů by měla být podle historického plánu, západní část bude mít nový systém pěších cest. Nové bude i odvodnění a drenáže.

Ateliér Projektil už v Hradci Králové navrhl vědeckou knihovnu, která v roce 2009 získala ocenění Stavba roku ČR. Podle návrhu Projektilu nyní v Hradci Králové v zóně Aldis buduje své regionální sídlo banka ČSOB.

Doplněno Stavbaweb:
Park bude rozdělen do pomyslných tří částí. Západní část nazvaná Adalbertinum, střední část Thomayer a východní část Pospíšil. V západní části vznikne velkorysá nástupní plocha s možností gastronomické expanze v rámci sezení pod stromy, na trávě a v okolí Adalu. V okolí se budou nacházet okrasné ovocné stromy s odkazem na bývalou štěpnici. Vytvoří se zde přechod mezi městem a parkem. Střední část nabídne původní koncept významného zahradního architekta, který respektuje jeho základní geometrii. Navržené plochy vybídnou k dočasnému obsazení divadlem, pojízdnou kavárnou či nějakou událostí. Obnoví se středová zapuštěná travnatá plocha s vodotryskem. V prostoru jsou linie dvou obdélných záhonů s barevnou proměnlivostí trvalek a dalších květin. Ve východní části se pak kolem pomníku Pospíšila kultivuje nástupní plocha. Okolí pomníku se očistí od keřové podsadby. Zapojí se tak do parteru plnohodnotné dílo.
Terasy se pročistí, ukáže se celý svah ve své historické kvalitě. Betonová dlažba zmizí a parter se doplní o přirozené materiály. Terasy poslouží k propojení historického centra s předměstím. Vytvoří se i opravdový prostor k užívání, ne pouze jen průchod, na terasách vzniknou místa k pobytu, výhledu i odpočinku. Vznikne i nové schodiště v prostoru Pospíšilova pomníku, které je inspirované v západní části u Adalu. V prostoru teras se odstraní husté keře a náletové stromy. Odhalí se tak působivý reliéf.

Zahájení výstavby: 2023/2024
Otevření stavby: 2026/2027
Založení parku: 1905-1907
Původní koncepce: arch. Thomayer
Cena výstavby: cca. 200 mil. Kč
Architektonický návrh: Projektil, Atelier A05
Investor: Město Hradec Králové
(Více na hkcity.cz)

Projekt "Severní terasy Hradec Králové" na stránkách ateliéru Projketil najdete ZDE.

Související články:
Terasy v Hradci Králové  8.11.2017
Hradec Králové terasy opraví podle plánů studia Projektil  22.6.2012
Jižní terasy v Hradci Králové  24.10.2011

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

13. 7. 2020 15:34:13. Re: Rekonstrukce Severních teras a Žižkových sadů v Hradci Králo... josef macas

  Doufám v průhledné zábradlí po celé délce.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz