Rekonstruovaná Severočeská hvězdárna Teplice je stavbou roku Ústeckého kraje

Rekonstruovaná Severočeská hvězdárna Teplice je stavbou roku Ústeckého kraje

(21. 1. 2020) Porotci ocenili inovativní řešení obvodového pláště, které spojuje dřevo, kámen a titanzinek

   
 
 
 
 

Rekonstruovaná Severočeská hvězdárna Teplice je stavbou roku Ústeckého kraje

Rekonstrukce Severočeské hvězdárny získala ocenění Stavba Ústeckého kraje za rok 2018. Porotci ocenili inovativní řešení obvodového pláště, které spojuje dřevo, kámen a titanzinek. Hvězdárna se po rekonstrukci, která přišla na 25 milionů korun, stala novou dominantou krajiny.
Historie Hvězdárny Teplice se datuje od roku 1957, kdy byla započata její výstavba. V té době se jednalo o dvě hvězdářské kopule, které byly samostatně stojící s obslužným zázemím. Hvězdárna byla dokončena v roce 1963, ale samotné zprovoznění proběhlo až v roce 1968.
Kopule hvězdárny mají obě průměr 5 m a jsou opatřeny pozorovací štěrbinou, kterou uzavírají krycí vrata. Z hvězdárny lze pozorovat jakékoliv místo na viditelné hvězdné obloze, protože obě kopule jsou otočné okolo celé své osy.
Po letech užívání se přistoupilo v roce 2016 k celkové rekonstrukci areálu hvězdárny, která započala kompletní výměnou severozápadní kopule. Zajímavostí bylo, že kopule byla kompletně smontována na dílně a na místo převezena po segmentech včetně krytiny.  

Pro krytí kopule byl použit svitek RHEINZINK-prePATINA blaugrau 0,8x670mm. Ze svitku se nastříhaly konické pásy, které byly postupně jednostranně naprofilovány a následně opět jednostranně skrouženy Schlebach RBM25. Vzhledem k ideálním podmínkám na dílně byla práce velmi přesná a opticky mimořádně kvalitní. Pro krytí byla použita dvojitá stojatá drážka, která byla strojně zavřená pomocí Schlebach Piccolo. Krytina byla po odvodu ukončena na hranách tvaru tak, aby byla vodotěsná a zároveň nebránila pohybu vrat, která uzavírají štěrbinu umožňující pozorování oblohy. I vrata jsou oplechována částečně ze skroužených pásu a částečně je použito klasické oplechování především bočních částí.

Jihovýchodní kopule nebyla v tak špatném technickém stavu, takže mohla být ponechána na místě a došlo pouze k výměně krytiny. Práce byly zahájeny v první polovině roku 2018 a veškeré klempířské práce probíhaly na místě. Pro krytí kopule byl opět použit svitek RHEINZINK- prePATINA 0,8x670 mm, který byl nastříhán na konické pásy. Drážky se v tomto případě stavěly ručně podle tradičního vzoru 4 cm malá drážka a 5 cm velká drážka. Skružování bylo prováděno pomocí ručního stroje Schlebach Biegeboy. Postupným projížděním se docílilo požadovaného rádiusu. Zavření dvojité stojaté drážky proběhlo ručně pomocí příložníku a plastové paličky.

Princip rozevírajících se vrat byl stejný jako u první kopule, ale s tím rozdílem, že u druhé renovované kopule byly vrata na kopule a klempíř pod mini montoval krytinu. Což v některých zvláště nízkých profilech nebylo vůbec jednoduché.  V obou případech je zajištěno, že dilatace pásu se může eliminovat směrem k dolní hraně kopule. Pevné příponky jsou použity v 1/3 od vrcholu kopule a posuvné v dolních 2/3. Pro Severozápadní kopuli byly použity příponky pro strojní profilování a pro jihovýchodní byly použity příponky pro ruční zpracování v provedení vždy pevné a posuvné.

Krytina RHEINZINK byla navržena především s ohledem na svoji vizuální hodnotu, která byla využita při novém architektonickém pojetí areálu. Areál byl celkově uzavřen a prostor mezi kopulemi spojuje technické zázemí s přednáškovými sály a kancelářemi. Vnější plášť celého objektu tvoří přírodní dřevěné obklady, které svým vzhledem podporuje i přírodní povrch kopulí z titanzinku RHEINZINK. Materiál RHENZINK je bezúdržbový a navíc se u něj využila i větší odolnost proti kroupám, které se významně podepsaly na vzhledu původního opláštění z hliníku. Všechny nově instalované materiály jako je dřevo, kámen a titanzinek RHEINZINK budou postupně přirozeně stárnout a vytvářet přirozenou nerušivou součást přírodní scenérie Písečného vrchu. Což by mělo být výsledkem snažení při realizaci každé stavby v přírodě pod heslem „Být nedílnou součástí a podpořit záměr, ale nebýt vidět a splynout“.  

Severočeská Hvězdárna je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje a má sloužit k popularizaci astronomie pro širokou veřejnost. Hvězdárna je přístupná v otvíracích dobách nebo při různých plánovaných akcích. V rámci hvězdárny působí kroužky a zájmové skupiny se zaměřením na astronomii. Vše je možno najít ZDE.  

Hvězdárna byla zařazena do prestižního kalendáře nejlepších objektů z celého světa RHEINZINK 2020.
Máte zájem o zaslání objektového kalendáře v elektronické podobě?  Napište si o něj zde. 

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích 
Investor: Ústecký kraj
Architekt: atelier AVN s.r.o., Ústí nad Labem
Realizátor: AMP Chomutov, a.s.
Klempířské práce s titanzinkem RHEINZINK: Krolan s.r.o., Praha a Roman Zíka, Teplice (každý 1 kopule)
Materiál: 200 m² RHEINZINK- prePATINA blaugrau, dvojitá stojatá drážka
Realizace: 2016-2018

Text: Martin Link, RHEINZINK
Foto: RHEINZINK


Související články:
Severočeská hvězdárna Teplice  17.1.2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz