Revitalizace středu obce Bílovice nad Svitavou

Revitalizace středu obce Bílovice nad Svitavou

Bílovice nad Svitavou

(21. 12. 2017) P.P. Architects

   
 
 
 
 

Revitalizace středu obce Bílovice nad Svitavou

Součástí zadání bylo vytvořit nový obecní úřad, knihovnu, obřadní síň, poštu, letní výčep a zahrádku obecní hospody a také sociální zázemí hospody včetně přilehlých ploch. Tedy hlavní náměstí obce, které do té doby chybělo, včetně zajištění parkování a nádvoří.
Důležité pro nás bylo dodržení rostlé formy historického urbanismu a komorního měřítka. Proto se nové objekty snaží držet a doplnit uliční čáru ulice Žižkova. Prostor nově vzniklého náměstí je od ulice odcloněn trojicí stromů vybíhající z parkoviště, zakončené větším solitérním stromem doplněným záhonem trvalek a posedovým platem. Uprostřed náměstí je v dlažbě umístěn vodní prvek v podobě pětice vodních vstřiků. Objekt knihovny je situován do druhého plánu, do klidové části náměstí. Stavbě dává důstojnost vysoký řád a předsazená střecha, podporovaná sloupovím dřevěných lepených vazníků. Vznikl tak průchod mezi knihovnou a obecním úřadem v nádvoří, které tvoří předprostor obřadní síně a letní zahrádku Bílovické hospody. Odtud je přístupná a tedy zcela v klidové části nádvoří umístěná obřadní síň. Dále také sociální zařízení společné pro hospodu, obřadní sál a knihovnu.
Nádvoří je nově vybouraným průchodem spojeno i s prostorem návsi před obecní hospodou. Celý průchod, spojující náves s náměstím, je možné v nočních hodinách uzavřít proti vandalům.
Architektonická forma obecního úřadu a pošty je jednoduchá. Jde o jednopodlažní objekty se sedlovou střechou s keramickou pálenou krytinou režné barvy. To objektům umožní lépe zapadnout do okolí jednopodlažních, převážně rodinných domů. Důstojnost veřejné správní budovy podtrhuje kamenný obklad meziokenních pilířů.

Autorská zpráva
Stavba byla zařazena mezi nominované projekty České ceny za architekturu 2017


Autoři: P.P. Architects – Ing. arch. Pavel Pekár, Ing. arch. Tomáš Págo, Ing. arch. Denisa Mikesková, Ing. arch. Luboš Františák Ph.D, Ing. Marek Holán; spoluautor Ing. Pavel Matonoha

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

 
 
 
 
49.2470777
16.6724753
Revitalizace středu obce Bílovice nad Svitavou

Revitalizace středu obce Bílovice nad Svitavou
Bílovice nad Svitavou

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a