Rezidence Haus Merkur

Rezidence Haus Merkur

(5. 9. 2017) I po více než 70 letech vyplňuje proluku v Drážďanech

   
 
 
 
 

Rezidence Haus Merkur

V saském hlavním městě byla na parcele, kde stávala původní zástavba zničená v roce 1945 bombardováním, postavena moderní rezidence se 62 byty a dvěma nebytovými prostory. Do vínku dostala i původní jméno – Merkur. Jde o první z projektů v samotném centru Drážďan, který zaplní proluky, jež zejí prázdnotou už přes 70 let. Architektonicky zajímavě řešená rezidence soutěží o titul Zahraniční stavba roku 2017.

Ačkoli od bombardování na sklonku druhé světové války uplynulo už více než sedm desetiletí, město má pořád své šrámy. Bytový dům Haus Merkur je jedním z prvních projektů, které mají zaplnit prázdná místa. Autorem stavby je architekt Ulrich Schönfeld. V rámci urbanistického konceptu vhodně navazuje na okolní rezidenční zástavbu, administrativu i obchodní promenády.

Dodavatelem se stala společnost PSJ, a.s., sesterská firma společnosti PSJ BAU GmbH. Značka PSJ tak u našich západních sousedů dokončila další zakázku po čtyřiadvacetileté odmlce. Role českého generálního dodavatele na německém trhu je přitom ojedinělá.

Terasu má každý byt
Novostavba rezidenční budovy je považována za vysoce kvalitní, což potvrzuje i skutečnost, že investor stavbu prodal společnosti Patrizia Immobilien AG z Mnichova, jedné z největších property management firem v západní Evropě.

Budova, která se rozkládá v centru města, dostala obdélníkový půdorys o rozměrech 55 x 22,5 metrů. Objekt má dvě podzemní podlaží, kde jsou umístěné garáže a sklepní kóje. V přízemí našly místo dva komerční prostory, z nichž jeden využívá Postbank. První až sedmé patro patří bytům, z nichž všechny mají terasy.

Český beton pro německou stavbu
Už na první pohled zaujme bytový domů předsazeným prstencem balkónů, který v kombinaci betonu a skla vytváří výrazný architektonický prvek celého objektu. Byty mají otevírací i fixní francouzská okna a o vytápění se stará podlahové topení. Každý byt má nejen svou vlastní garáž, ale také parkovací místo v podzemní garáži, kterou obsluhují dva autovýtahy.

Nosnou konstrukci objektu tvoří monolitický železobeton, jehož dodávku realizovali čeští stavbaři prostřednictvím specializovaného střediska PSJ. Budovu zakrývá plochá střecha, která je opatřená tepelnou izolací, dvouvrstvou fólií a štěrkovým posypem.

Rezidence Haus Merkur I soutěží o titul Zahraniční stavba roku 2017. Hlasovat pro něho můžete během září na webu www.stavbaroku.cz. Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.
Autor: MgA. Petra Miškejová


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

6. 9. 2017 14:25:23. Re: Rezidence Haus Merkur. Jan Svoboda

 
 
 
 

6. 9. 2017 14:25:23. Re: Rezidence Haus Merkur. Jan Svoboda

  Krásná stavba, která zanechala spoustu nešťastných lidí. PSJ do dnešního dne dluží svým subdodavatelům miliony korun z této stavby.

Jan Svoboda, jednatel a majitel společnosti realizující celoskleněná zábradlí na tomto objektu

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz