Rodinný dům, Krásná

Rodinný dům, Krásná

(23. 6. 2020) BARAAK Architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům, Krásná

Dům v lesích, pro manžele a jejich psy. Dům s nádhernými výhledy. Dům, který se otevírá do přírody. Dům, který je možné kompletně zavřít okenicemi a žaluziemi. Otevřený dům vs. bezpečná schránka pro rodinu na samotě. Hory, výhledy a klid.

Koncept
Jsme na horách, proto je fasáda domu krytá vlnitým plechem s povrchovou úpravou Aluzink. Před okny jsou umístěny posuvné okenice, případně rolety. Jižní i západní fasádě dominuje rozměrné okno: v obou případech jde přes dvě podlaží a umožňuje průhled skrz dům a současně napojení interiéru domu na okolní krajinu.
Dům využívá svažitosti pozemku, aby svou hmotou nerušil charakter krajiny a současně naplnil požadavky na vnitřní prostor. Podzemní podlaží využívá rozdílných výškových úrovní terénu tak, aby bylo možné prostory osvětlit a umožnit z nich výstup na zahradu. Vzhledem k orientaci pozemku, který se svažuje směrem k severovýchodu a okolnímu lesnatému porostu, byl dům umístěn do spodní části parcely přibližně na místo původního zbouraného objektu. Tato pozice zajistila optimální osvětlení a oslunění a současně je to nejoptimálnější pozice s ohledem na ochranné pásmo lesa.

Interiéry
Vnitřní prostory výrazově určily dřevěné stropy s trámy. V suterénu a ve vstupu do domu najdeme lité podlahy z broušeného betonu. Podlahy a dolní schodiště a terasa a koupelna v patře jsou nakonec z broušeného teraca. V obývacím pokoji a dalších obytných částech jsou podlahy z dubových prken. Převýšený vnitřní prostor propojuje vertikální prvek, ve kterém je v přízemí umístěna nika s krbem a ve 2. NP schodiště na galerii. Dům je vytápěný tepelným čerpadlem vzduch/voda. Pro tepelnou pohodu stačí jen krátce zatopit v kamnech.
Na obdélníkovém půdorysu je vnitřní prostor velkoryse převýšený, takže propojuje přízemní podlaží přes druhé podlaží až po podkroví, které tak tvoří galerii.
V suterénu je umístěna koupelna navazující na saunu, sprcha s WC jako příslušenství pro případné návštěvy. Odtud se také vystupuje na zahradu v místě schodiště a pak také přes francouzské okno přímo z prostoru koupelny a sauny. Hlavní vstup do objektu je na úrovni přízemí. Malý přístavek rozšiřuje vstupní halu, z níž je přístupné samostatné WC, vstup do suterénu a případně na zahradu.
Hlavní obytný prostor v přízemí má po pravé straně kuchyňský kout s výhledem na přístupovou cestu. Ve střední části interiéru je jídelní stůl a krb. Schodiště patra je umístěno u delší z obvodových stěn a je přístupné z rohu obývacího pokoje. Prostor se sedačkou je propojený pomocí vysokého, posuvného okna s balkonem, který je vysunutý ze severní fasády objektu a umožňuje nádherný výhled na protější svah Černé studnice.
Ve druhém nadzemním podlaží je ložnice s navazující koupelnou, na galerii nad obývacím pokojem pracovna. Z galerie lze pak pokračovat do podkroví, které slouží většinou jako tělocvična nebo herna pro děti. Nejvyšší úroveň domu prosvětluje posuvné okno 2 x 2 m. Protože je i tato část otevřená do hlavního obytného prostoru galerií, okno prosvětluje většinu obytného prostoru.
Objekt zahradního skladu a garáže plní funkci doplňkové stavby k rodinnému domu. Má ryze hospodářský charakter pro uskladnění zahradní techniky a pro parkování.

Autorská zpráva
Foto: Lukáš Žentel


Autorka: BARAAK Architekti  – Ing. arch. Barbora Kopečná
Zastavěná plocha: 71,13 m2
Konstrukce: zděný stěnový systém s dřevěnými trámovými stropy, střešní krytina z profilovaného plechu. Fasáda provětrávaná s obkladem z téhož profilovaného plechu.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

25. 6. 2020 21:59:31. Re: Rodinný dům, Krásná. Ing. arch. Aleš Holý
1. 7. 2020 14:27:54. Re: Re: Rodinný dům, Krásná. Jitka

 
 
 
 

25. 6. 2020 21:59:31. Re: Rodinný dům, Krásná. Ing. arch. Aleš Holý

  Nic proti architektuře vlastního domu. Podivuji se ale nad mimořádně necitlivou urbanistickou koncepcí územního plánu, který tak výraznou stavebni intervenci do přírody a krajiny či dokonce do lesa umožňuje.

1. 7. 2020 14:27:54. Re: Re: Rodinný dům, Krásná. Jitka

  V textu se píše o existenci původní stavby, takže asi šlo o zastavěné území (i když jen jedním pozemkem).
Mně se hlavně nelíbí, jak byl celý původní svah kvůli stavbě zdeformován až k hranicím pozemku. Ta necitlivá návaznost je vidět zejména na druhém snímku. Když už musí mít i u rekreačně užívaného objektu uprostřed lesa bazén!, tak by si měli dát víc práce s jeho osazením do svahu a ne nad svah s plackou okolo, jako v běžných satelitech.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz