Rodinný dům Nad Šárkou

Rodinný dům Nad Šárkou

Praha 6, Hanspaulka

(1. 9. 2020) Ateliér ABTSMOLEN

   
 
 
 
 

Rodinný dům Nad Šárkou

Projekt rekonstrukce střední části bloku, tzv. trojdomí podle návrhu architekta Koláře z roku 1928 v lokalitě pražské Hanspaulky. Dům byl navržen a postaven se čtyřmi byty a obchodem v přízemí. Členění celého bloku na vstupní servisní trakt při ulici a obytný trakt otočený do zahrad se projevil na vzhledu fasád, které směrem do ulice působí paradoxně méněcenně.
Celistvost bloku byla v minulosti mnohokrát citelně narušena výměnou oken i jejich formátů, různorodou barevností i tvaroslovím prvků v původní valbové střeše.
Zadáním pro rekonstrukci byla přeměna na vícegenerační rodinný dům při zachování co největšího množství původních prvků. Obytné místnosti měly být co nejlépe prosvětleny a propojeny se zahradou. Nad polozapuštěným servisním suterénem vznikl otevřený obytný prostor, ložnice v patře a v podkroví ateliér.
Otvory na zahradní fasádě, střešní vikýř i schody do zahrady jsme navrhli s ohledem na osovou kompozici celého trojdomí při zachování logické návaznosti na změny v dispozicích jednotlivých podlaží. Okna jsou v původních polohách, pouze prodloužena o odbourané parapety. Zvětšení okna z kuchyně do ulice koresponduje s umístěním výkladce původního obchodu v těchto místech. Podélný tvar střešního vikýře navazuje na řešení sousedních domů.
Funkční i materiálové řešení odpovídá touze po nadčasové kvalitě bez zbytečné okázalosti. Má působit na první pohled přirozeně a adekvátně bydlení na Hanspaulce.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

2. 9. 2020 21:15:23. Re: Rodinný dům Nad Šárkou. Jitka

 
 
 
 

2. 9. 2020 21:15:23. Re: Rodinný dům Nad Šárkou. Jitka

  Dokonale přirozené, přirozeně dokonalé. Opravdu povedené.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz