Rodinný dům v Zámecké ulici

Rodinný dům v Zámecké ulici

Zámecká ulice, Mikulov

(23. 11. 2018) Mimosa architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Zámecké ulici

Atmosféru ulice v centru Mikulova vytváří drobné měřítko okolních staveb, pohledy do střech historických domů, výhledy do Rakouska, zámek „za zády“ a v neposlední řadě historie židovské čtvrti, v jejímž srdci se nachází.
Aspirací návrhu bylo využít potenciál unikátní lokality a zajistit dostatek soukromí v turisticky rušném okolí. V těsné vazbě na nejužší historické centrum Mikulova působit samozřejmě a nenápadně, přitom dům odlišit od okolní historické zástavby. Dům účelně využívá celý pozemek velikosti přibližně 240 m2. Otevírá se do dvora intimní velikosti uzavřeného do zídek z místního vápence a cihel. S prostorem dvora je přímo propojen obývací pokoj a „ateliér“, díky vnějšímu schodišti a velkorysé terase pak ložnice.
Pro vnitřní prostor domu bylo určující využití různých výškových úrovní ulice a dvora, propojování vnitřních prostor, otevření do krovu v patře. Atmosféru solidního zděného domu a k němu připojeného lehkého dřevěného „ateliéru“ vytváří rozdílné materiálové a konstrukční řešení: zděná stavba opatřená omítkou, ateliér je z převážné části dřevostavba s fasádou z modřínových prken.

Dům je vystavěn z „klasických“ materiálů, od materiálově i formálně obdobných okolních historických staveb jej odlišuje provedení detailů. Jeho formu zjednodušují skryté žlaby, keramické střešní tašky jsou obdobné jako v okolí běžně použité bobrovky, jen s rovnou hranou. Okna jsou bezrámová nebo dřevěná s jednoduchými profily, umístěná v různých hloubkách okenních otvorů. Prostor dvora je z velké části zpevněný cihelnou terasou a mlatem, okolo zídek jsou vysázeny růže a bylinky.

Autorská zpráva
Foto: Robert Žákovič

 

Architekt: Mimosa architekti, spolupráce Kateřina Fryzelková

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 11. 2018 20:58:05. Re: Rodinný dům v Zámecké ulici. jiří Kalvach
26. 11. 2018 07:47:48. Re: Re: Rodinný dům v Zámecké ulici. Karel Rudolf

 
 
 
 

23. 11. 2018 20:58:05. Re: Rodinný dům v Zámecké ulici. jiří Kalvach

  Je takový počin něčím výjimečný? Že by jednoduchostí svého exteriéru? Tedy žádnou oslavu bych nepředpokládal.

26. 11. 2018 07:47:48. Re: Re: Rodinný dům v Zámecké ulici. Karel Rudolf

  Ano. Jednoduchostí a citlivým "zapadnutím" do prostředí je v dnešní době tento dům opravdu vyjímečný.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz