Rozhledna nad Olešnicí

Rozhledna nad Olešnicí

(1. 4. 2020) Rozhledna bude z ocelové konstrukce o sedmi patrech a s osmiúhelníkovou vyhlídkovou plošinou bez zastřešení

 
 
 
 

Rozhledna nad Olešnicí

(ČTK) - Na Feistově kopci nad Olešnicí v Orlických horách začala montáž nové rozhledny. Její základy v nadmořské výšce 706 metrů vznikly loni, stavbaři dovezenou konstrukci začali na místě sestavovat. ČTK to řekla starostka obce Eva Stojková. Vyvezení části ocelové konstrukce v pondělí na staveniště zkomplikovalo počasí, cesta byla místy zledovatělá.

"Museli počkat, až to roztaje. Postupně začínají rozhlednu montovat. Spodní část kompletace připomíná stavebnici Merkur. Do konce dubna by měla být rozhledna hotová. Pak přijdou na řadu dodělávky, jako třeba instalace kamer,"
řekla ČTK Stojková.

Podle ní vzhledem k současné situaci související s šířením nákazy koronaviru není možné říci přesný termín otevření rozhledny pro veřejnost. Předpokládá, že by to mohlo být v květnu.

Rozhledna bude z ocelové konstrukce o sedmi patrech a s osmiúhelníkovou vyhlídkovou plošinou bez zastřešení. Schodiště ve tvaru šroubovice bude uvnitř konstrukce. Součástí stavby budou také dřevěné prvky, například výplně zábradlí na vyhlídkové a vyhýbacích plošinách v patrech. Cena zakázky je 5,37 milionu korun. Více než 80 procent nákladů pokryje evropská dotace.

Rozhledna nad Olešnicí je jedna ze čtyř nových rozhleden, které jsou naplánované v Královéhradeckém kraji a jsou součástí projektu na obnovu hřebenové trasy v česko-polském pohraničí s finanční podporou EU. Cílem projektu je oživit pohraniční oblast bývalých Sudet, součástí je také nedávno otevřená lávka přes Orlici v Neratově nebo rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách. 

Doplněno Stavbaweb:
V rámci projektu bude vystaveno 11 rozhleden, z toho 8 bude historickým obnovením zaniklých rozhleden / vyhlídek nebo využitím jiného historického dědictví, pouhé 3 rozhledny jsou na nových místech
– Velká Deštná – Deštné v Orlických horách
– Feistův kopec – Olešnice v Orlických horách
– Šibeník – Nový Hrádek
– Vysoká Srbská
– Kladská hora – Powiat Kłodzki
– Czerniec – Międzylesie
– Jagodna – Bystrzyca Kłodzka
– Vrchmezí – Duszniki-Zdrój
– Guzowata – Radków
– Věž Słupiec – Gmina Miejska Nowa Ruda
–  Włodzická hora – Gmina Nowa Ruda
Další turistickou infrastrukturou je vybudování dvou infocenter, která vzniknou v Novém Hrádku na kopci Šibeník v bezprostřední blízkosti plánované rozhledny a v Neratově v bezprostřední blízkosti budovaného mostu propojujícího česko-polskou hranici.
Představení projektu:
Česko-polská Hřebenovka - východní část

www.hrebenovka.cz
www.euro-glacensis.cz/hrebenovka

Související články:
Rozhledna na vrchu Šibeník  26.2.2020
Nový Hrádek chce předělat starou větrnou elektrárnu na rozhlednu

Komentáře ke článku

 
 
 
 

1. 4. 2020 16:01:49. Re: Rozhledna nad Olešnicí. BlueBoss

1. 4. 2020 22:27:45. Re: Rozhledna nad Olešnicí. vlastimil.kocurek@com

 
 
 
 

1. 4. 2020 16:01:49. Re: Rozhledna nad Olešnicí. BlueBoss

  To je tak vošklivý, že raději neuvedli autora :-/

1. 4. 2020 22:27:45. Re: Rozhledna nad Olešnicí. vlastimil.kocurek@com

  Místo dálnic stavíme rozhledy, cyklostezky a sjezdovky v místech, kde vůbec není sníh.
Je neuvěřitelné, že prostě nějaký podnikatel přijde s tím, že oživí přírodu. příroda je dokonalá a jakýkoliv zásah do takových horizontů je naprosté barbarství. Je to zrcadlo dnešní doby, bohužel.


Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz